Wszystko, co musisz wiedzieć o marketingu

przez | 7 maja 2022
Z górą 50 lat temu wymyślono nowe pojęcie – marketing. Od tej chwili naukowcy tworzą nowe podstawy teoretyczne, a specjaliści w przedsiębiorstwach oraz w specjalnych agencjach parają się praktyką. Dzisiaj każda firma, która pragnie odnieść sukces, musi na poważnie zajmować się kwestią szeroko zakrojonej reklamy.

Obok prowadzenia funkcjonalnej strony WWW, zarządzania fanpagem na Facebooku oraz budowania i wykupywania ogłoszeń w różnorakich mediach, fundamentalne są często i profesjonalnie przeprowadzane badania marketingowe – Działalność może prowadzić je na własną rękę, korzystniej jednak jest skorzystać z usług renomowanej agencji analiz.

Badania marketingowe są kluczowe, ponieważ dostarczają przedsiębiorstwu dużo fundamentalnych informacji. Po pierwsze, tą drogą można prześwietlić precyzyjnie obecnych klientów. Badania marketingowe ułatwiają zobaczenie ich preferencji i potrzeb, a również dostarczają firmie opinii nt. produktów oraz wskazują, jaką estymą cieszy się przedsiębiorstwo. Po drugie, badania (masz więcej pytań?) satysfakcji

obrazek

klientów oferują przedsiębiorstwu kluczową wiedzę nt. tego, jak poprawić dobra albo usługi, by klienci byli w przyszłości z nich zadowoleni. Po trzecie, skutecznie zrealizowane badania marketingowe zapewniają mocną podstawę do kreowania skutecznych kampanii marketingowych. To niezbędne, bo komunikaty reklamowe muszą być tworzone dla odpowiednich grup społecznych, by były dobrze odebrane.

Bardzo ciekawym gatunkiem badań jest tzw „tajemniczy klient”, dzięki któremu można ocenić jakość obsługi klienta w przybytkach handlowych lub usługowych przedsiębiorstwa. W tej sytuacji nie są oceniani realni albo potencjalni klienci, a pracownicy. Wytrenowany człowiek agencji analiz udaje się do danego sklepu, gdzie kupuje jakiś produkt bądź korzysta z usługi.

Zatrudnieni tam wiedzą, że jest to oceniający. W ten sposób tajemniczy klient zbiera szczegółowe dane na temat tego, w jaki sposób obsługują pracownicy punktu.

Więcej na