W jakim terminie należy aktualnie wydać fakturę do paragonu?

przez | 10 marca 2022
Z roku na rok przybywa w Polsce przepisów. Każdy biznesmen prowadzący własną firmę musi nieustannie być na bieżąco w kwestiach księgowych. Nie jest prosto połapać się w nieustannych zmianach, toteż mało kto decyduje się na założenie własnej firmy. W sieci można niemniej odnaleźć sporo informacji na nadmieniony temat.

Rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją rzetelne portale, które oferują rzetelną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy: zwolnienie (zobacz wynagrodzenie za chorobowe) z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu czy obowiązek podatkowy, żeby owe informacje uzyskać. W tym artykule będzie podjęta kwestia czasu, w jakim obecnie każda firma ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu.Na początku trzeba uściślić kwestię wystawiania faktury i paragonu. Otóż każdy człowiek biznesu ma zobowiązanie okazywać paragon użytkownikowi, który jest osobą prywatną, jak i temu, kto prowadzi własną firmę. Jeżeli nie zostanie okazany paragon, to człowiek biznesu który tego zaniedba naraża się na kosztowne konsekwencje, gdyż popełnia przestępstwo zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Zatem zostają na niego narzucone kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wystawienia faktury VAT. Jeżeli kontrahent zażąda jej wystawienia, to ekspedient ma zlecenie spełnienia żądania kontrahenta. W przypadku nie zrealizowania tej prośby ekspedient popełnia wykroczenie, które normuje wyżej wspomniany „Kodeks karny skarbowy”.

Wobec tego do kiedy zbywca musi wydać wymienioną fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było jednoznacznej odpowiedzi na tak sformułowane zapytanie. Otóż dopuszczalne było działanie w dwojaki sposób wobec sprzedawcy, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał fakturę. Można było wystawić mu ją w terminie do siedmiu dni od wydania paragonu. Ten termin był regulowany przez zasady wymienione w ustawie o VAT. Można było również wystawić fakturę nawet do 3 miesięcy od wydania danego paragonu. Ten termin z kolei regulowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu fachowców ten drugi termin wskazywała jako słuszny. Współcześnie przepisy są sprecyzowane i każdy ekspedient ma taki obowiązek w terminie 90 dni. Po ich upływie może, ale nie musi.
Czytaj też