Uprawnienia prywatnego detektywa

przez | 25 listopada 2022
Sprawa „balansowania na granicy prawa” przez prywatnych detektywów wzbudza duże kontrowersje i rodzi sporo pytań. Jakie uprawnienia, ale też obowiązki posiada prywatny detektyw?
Jak na ogół bywa nasze wyobrażenie mające ugruntowanie w kinematografiach sensacyjnych oraz książkach detektywistycznych nie pokrywa się z rzeczywistością. Jak jest na prawdę? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

detektyw - usługi

Przede wszystkim, aby mienić się prywatnym detektywem, musimy mieć stosowną licencję (jaką trzeba posiadać zawsze przy sobie i okazać ją na prośbę osoby, jakiej przedsięwzięcia detektywa dotyczą, a także pozwolić na spisanie danych tj. dane osobowe detektywa i organ, który wydał ową licencję. To rzecz kluczowa, bowiem tylko wtedy mają zastosowanie przepisy zawarte w ustawie z dnia 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych. Artykuł 6. tej ustawy mówi, że detektyw w swej pracy powinien kierować się normami etyki, oddaniem w stosunku do zlecającego oraz szczególną starannością, by nie naruszyć niczyjej wolności oraz praw człowieka oraz obywatela. To drugie zagadnienie wiąże się z kolejnym, 7. artykułem, który zakazuje śledczemu używania środków technicznych jak też metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, jakie zastrzeżone są dla upoważnionych organów (takich jak policja albo wojsko).
Jeśli detektyw mimo wszystko użyje takich środków grozi mu do trzech lat więzienia. Zatem scenki przesłuchiwania przez prywatnych detektywów znane z filmów akcji będą fikcją? Niekoniecznie. Detektyw nie ma bowiem prawa ujawniania źródła swoich informacji, chyba że sąd zadecyduje inaczej i uchyli zasadę tajemnicy zawodowej.

Zaciekawił Cię ten wpis? To znakomicie, ponieważ oryginalny wpis (http://www.terapiamanawa.pl/detoks-alkoholowy/) posiada podobne informacje do publikowanych.

Prawo odnośnie owej sprawy znajdują się we właściwych aktach prawnych.

Innym ważnym punktem jest zbieranie danych osobowych. Jak wiadomo są one chronione ustawą o ochronie danych osobowych , jednak podczas wykonywania działań służbowych detektyw uprawniony jest do przetwarzania takich danych bez zgody osób, których dane te dotyczą. Jednakże nie ma możliwość ich przekazywać dalszym podmiotom, a najpóźniej po zaprzestaniu praktyki detektywistycznej musi zniszczyć je.
Żeby znaleźć biuro detektywistyczne w swojej okolicy najprościej będzie posłużyć się internetem. W sieci odnajdziemy całą masę propozycji biur detektywistycznych.