Opóźniony lot, prawa klienta a odszkodowanie – co warto wiedzieć na ten temat?

przez | 6 czerwca 2022
Na wymarzone wakacje w odległych krajach oczekujemy niekiedy cały rok. Najczęściej do tych miejsc udajemy się samolotem. Przygotowani na wyjazd, udajemy się na lotnisko. I tu napotykamy problem – odwołano nasz lot. Co teraz? Jako klienci możemy bez problemu przesłać pismo ze skargą, która zagwarantuje nam zwrot funduszy. Istnieje parę przypadków, kiedy przysługuje nam odszkodowanie.

samolot

Autor: xlibber
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji opóźnienia lotu przewoźnik musi dostarczyć posiłki oraz napoje swoim klientom. Z pewnością musi to uczynić adekwatnie do czasu oczekiwania na kolejny przelot. Jeżeli z różnych powodów lot odbędzie się kolejnego dnia, firma musi zorganizować nocleg np. w motelu.http://www.ewidencjamajatku.pl/funkcjonalnosc/ewidencjaNatomiast w sytuacji opóźnienia ponad pięć godzin klient może zrezygnować z lotu i zażądać zwrotu pieniędzy za kurs. Trzeba pamiętać, iż skarga uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został odwołany. Wówczas linie lotnicze muszą w ciągu siedmiu dni oddać pieniądze za lot. Również dostaniemy swoje ratę (zobacz smartvest.pl), jeżeli nie będziemy poinformowani o odwołanym locie lub nie uzyskamy żadnej innej możliwości. Prawo wspomina o przypadkach, w jakich linie lotnicze nie wpuszczą klienta na pokład. Zdarza się to na ogół, jeśli ilość sprzedanych biletów jest większa niż ilość miejsc w samolocie (sprawdź opóźnienie samolotu odszkodowanie). Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od długości lotu. Również, jak napisano uprzednio jeśli przytrafi się opóźniony lot odszkodowanie niewątpliwie będzie wypłacone.

W Europie popularne firmy lotnicze doskonale wiedzą, że akty prawne nakładają na nie obowiązki wobec klientów. Nie chcą też ryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali przez lata. Jeżeli wpływają roszczenia, takie linie bez większych trudności wypłacają klientom pieniądze w dość krótkim czasie. Standardem są oficjalne przeprosiny oraz rekompensata w postaci darmowego lotu lub dużego upustu. Taka polityka firm jest potwierdzeniem, iż dobra renoma jest cenniejsza niż minimalne dodatkowe koszty ze strony linii lotniczych. W Polsce bywa różnie. Okres, w którym czeka się na zakończenie sprawy to średnio klika dni, czasem nawet klika tygodni w zależności od sytuacji. Niestety bywa, że firma nie uwzględnia naszego roszczenia. Pozostaje wtedy droga sądowa. Prawo mówi o dyrektywie UE, która wskazuje wszelkie przypadki odszkodowań, jakie muszą wypłacać linie lotnicze (dowiedz się więcej o prawach pasażera).