Obowiązki względem pasażera, odszkodowanie za spóźniony lot

przez | 15 grudnia 2022
Jeżeli pomyślimy o liniach lotniczych, to zazwyczaj myślimy o tym, dokąd musimy się wybrać samolotem albo w którym miejscu ostatnio byliśmy. Część osób myśli o rozwalonych walizkach albo o bagażach, które poleciały dalej i na które musieli czekać. Część osób przypomina sobie jak czekali na opóźniony lot. Najczęściej nikt nie otrzymuje za to żadnego zadośćuczynienia. Dlaczego? Bo nie bierzemy pod uwagę, że gdy firma lotnicza sprzedaje nam bilety, to posiadają wobec nas pewne obowiązki.

lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy mieć świadomość, że jest coś takiego jak prawa pasażera. Jasne jest, że przewoźnik również ma prawa, gdy warunki pogodowe są niekorzystne, to nie zgodzi się na to, żeby samolot się wzniósł w przestworza. Oczywiście posiada do tego prawo. A my pasażerowie osiadamy prawo do szczegółowej informacji, dlaczego konkretny lot jest opóźniony. Jeżeli jednak lot jest opóźniony nie ze względów bezpieczeństwa, a w związku z zaniedbaniami przewoźnika, to pasażerowie zyskują prawo domagać się zwrotu środków wydanych na bilet. Ogółem w sytuacji, kiedy lot zostaje opóźniony przewoźnik ma obowiązek zapewnić jedzenie i picie pasażerom, a w chwili, jeżeli mają całą noc oczekiwać na lot, przewoźnik musi załatwić im nocleg. Niestety nie zawsze tak jest, możemy stwierdzić, że prawa pasażera są łamane – czytaj więcej prawa pasażera. Jednak ciężko dojść do takich wniosków, kiedy nikt nie domaga się czegokolwiek od przewoźnika, który zrobił coś źle.


Spóźniony lot

Lot jest opóźniony i co teraz? Każdy, kto znalazł się w tego typu sytuacji doskonale wie, że nie jest to nic miłego. O ile nigdzie nam się nie spieszy, to nie jest to jakiś wielki kłopot, ale mimo wszystko nie mamy ochoty przesiadywać bezczynnie kilka godzin na lotnisku. Trudniej jest, gdy mamy przesiadkę na kolejny lot, bo nikt nie będzie wstrzymywał dla nas lotu innego samolotu rejsowego.

Tak, więc powinniśmy starać się o odszkodowanie dochodzenie odszkodowań za opóźniony lot. Niewiele osób o tym wie, ale możemy starać się o tego typu odszkodowanie. Oczywiście, jeśli opóźnienie nie przekroczy 2 godzin. Dwie godziny to czas dopuszczalny opóźnienia, względem planowanego czasu wylotu. Tak, więc jeśli mamy mieć przesiadki na kolejne rejsowe loty, to trzeba mieć w zapasie na taką przesiadkę trochę więcej czasu – sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot . Bo jasne jest, że lepiej chwilę poczekać aniżeli chwilę być spóźnionym.