Nieodzowne procedury, bez których nie jesteśmy w stanie prowadzić żadnej firmy. Czy pamiętasz o nich? Czy masz z nimi problemy?

przez | 26 maja 2022
W każdej firmie, organizacji albo instytucji koniecznym jest właściwa kontrola nad wszystkimi procesami. Mowa tu oczywiście o kwestiach właściwych dla konkretnej branży, ale też o powszechnych, tych, co wszędzie muszą być stosowane i sprawdzane.

Bez tego bowiem nie dość, iż nie można normalnie prowadzić żadnego interesu, to jeszcze można mieć kłopoty w kwestiach prawnych i skarbowych. Mówimy tu przede wszystkim o takich usługach, jak audyt finansowy albo (sprawdź to koniecznie) badanie sprawozdań finansowych.

stos monet

Autor: Vicky Hugheston
Źródło: http://www.flickr.com

Jak to istotne zgodzi się każdy, kto miał do czynienia z prowadzeniem firmy czy innej formy działalności. Audyt finansowy to po prostu badania sprawdzania finansowego, a też zestaw procedur i testów, które definiują czy poziom zobowiązań, sprzedaż i wartość środków pieniężnych zawartych w sprawozdaniu finansowym nie zostało poddane znacznemu zniekształceniu. Czym jest to istotne zniekształcenie? To po prostu niezgodność , jaka może ewentualnie mieć wpływ na określonego inwestora, pożyczkodawcy albo – (serwis alarmów Gdańsk czytaj więcej) pozostałych użytkowników, którzy będą z tego korzystali. Procedury i testy to w sumie analiza i sprawdzenie umów, kontrola faktur, zgodność sald środków pieniężnych, a też pożyczek z bankami. Do takiej procedury możemy także zaliczyć analiza inwentaryzacji, kontakt z prawnikami konkretnej firmy a także rozmowy z pracownikami.

Badanie sprawozdań najprościej rzecz ujmując polega na tym, iż biegły rewident analizuje, czy sprawozdanie, które stanowi bazę ksiąg rachunkowych jest wolne od błędów. Błędy takie mogą polegać na pominięciu albo zniekształceniu informacji kluczowych dla czytelnika. Biegły też orzeka czy tego typu informacje jesteśmy w stanie uznać za autentyczne, czyli nienaganne, w zgodzie z wymaganiami polityki rachunkowość. Badanie takie więc to czynność, która ma spowodować uwiarygodnienie informacji finansowych, lecz nie jedynie, służy to gwarantowaniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce. Jeśli być może masz trudności z tego typu kategoriami pojęciowymi skontaktuj się ze specjalistami, wpisując na przykład w wyszukiwarkę internetową hasło usługi księgowe i okolicę, jakie Cię interesuje (przykładowo usługi księgowe Warszawa). To najlepszy sposób na rozwianie wątpliwości, jakie mogą pojawić się na każdym etapie poznawania tego tematu.