Metody separowania metalu – wyjaśniamy zabieg cięcia laserem i wodą.

przez | 3 grudnia 2022
Metody rozdzielania metalu są różne, usługodawcy oferują nam zarówno laserowe, wodne, plazmowe, jak i tlenowe. Zajmiemy się charakterystyką dwóch pierwszych, są one albowiem w największym stopniu popularne.

Obróbka laserem

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie laserowe jest najnowocześniejszą metodą termicznego separowania półproduktu. Jest ogromnie dokładne i prędkie. Umożliwia obróbkę odmiennych wersji stali a także stopów metali nieżelaznych. Ich skala zależy od użytego źródła laseru. Najnowsze wyjście, oparte o technikę „Fiber” wywołuje wiązkę oraz przekazuje ją do głowicy za pomocą światłowodu, co rozwija opcje zastosowania przecinarek oraz znacznie minimalizuje wartości obsługi.

Cięcie laserem limituje także w pokaźny sposób zużycie energii elektrycznej . Dzisiejsza technika zezwoliła na likwidację drogocennych i przykrych w serwisowaniu rzeczy prowadzenia wiązki – szyku zwierciadeł wspólnie z akcesoriami. Wiedzenie odbywa się teraz poprzez bezawaryjny i automatyczny przewód (oferta przewodu pneumatycznego) światłowodu.

Żywotność systemu IPG wynosi minimalnie 100 tys. godzin. Oprócz tego do działania przecinarki nie są już potrzebne gazy o dobrej czystości, a do biegnięcia wiązki nie jest stosowany dwutlenek węgla. Rozdzielanie towaru za usługą strumienia wody z czy bez dodatku ścierniwa jest stworzony do wszelkiego typu artykułów od metalu po szkło oraz drewno.

Dodatkowo, jeśli obrabiany materiał nie zdoła być poddany działaniu dużej temperatury, to zważywszy na niedobór wpływu strefy ciepła, cięcie wodą jest wyłączną opcją. Brzegi ciętych elementów nie nadtapiają się, zachowując przy tym niesłychanie wysoką jakość granic (nie wymagającą dodatkowej obróbki).

Cięcie wodą użytkuje się w razie materiałów takich jak gumy, gąbki, szkła, kamienie, skóry. Najważniejsze zalety tej metody to: optymalne użycie materiału, za pomocą małej szerokości cięcia , skrupulatny rezultat ciętych krawędzi oraz sposobność cięcia elementów skrajnie niewielkich i ogromnych gabarytów.

Zarówno pierwsza jak i druga procedura cięcia metali jest notorycznie używana. Traktuje się ją tak jak w małych jak i rozbudowanych firmach. Prostolinijne i prędkie oddzielanie to efekt długoletniej pracy nad tą technologią, wciąż zresztą się ją optymalizuje. Więcej na