Kasacja auta – w jaki sposób przeprowadzić ją legalnie?

przez | 3 grudnia 2022
Kiedy jesteśmy w posiadaniu starego, niesprawnego samochodu, chcemy się go pozbyć, aby nie zajmował niepotrzebnie miejsca. Możemy spróbować sprzedać pojazd i wziąć za niego pieniądze. Jeżeli jednak auto jest już tak stare, że nikt nie wyrazi chęci, by go zakupić, innym zgodnym z prawem wyjściem będzie jego kasacja w specjalnych stacjach demontażu. Za złomowanie go w takim miejscu również otrzymamy zapłatę. Należy jednak pamiętać, że tego typu procedura wymaga kilku formalności.

Kasacja aut

Autor: free photos & art
Źródło: http://www.flickr.com

Na terenie całego kraju są one takie same, w związku z czym bez względu na miejscowość zamieszkania autozłom Piotrków Trybunalski, Wrocław lub Bydgoszcz – wszystko będzie wykonane w takiej samej formie. Żeby przeprowadzić zgodną z prawem kasację, trzeba dokładnie sprawdzić, czy najbliższa stacja demontażu pojazdów posiada prawidłowe zezwolenia, które upoważniają ją do opisywanych tutaj procesów. Upoważnienia wydawane są przez marszałka województwa, tak że należy przejrzeć listę uprawnionych placówek.

Tego rodzaju dokument musi znajdować się na stronie internetowej właściwego urzędu, przykładowo jeśli interesuje nas kasacja pojazdów w Nowym Sączu, sprawdzamy stronę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jeżeli tego nie potwierdzimy, nieuczciwy właściciel stacji może wystawić na sprzedaż samochód, który figuruje nadal na nasze nazwisko. Kłopot może wystąpić także, gdy auto zostanie wykorzystane na przykład w czasie przestępstwa. W dodatku możemy otrzymać karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za niezapłacenie OC. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że wszystko przeprowadzane jest legalnie możemy bezproblemowo zając się kasacją.

Odnajdujemy przykładowo odpowiedni autozłom Olsztyn, kolejno przygotowujemy odpowiednie dokumenty. Najważniejszy jest dowód rejestracyjny, warto również posiadać umowę kupna. Jeśli auto jest własnością przedsiębiorstwa, wtedy niezbędny jest wpis z ewidencji działalności gospodarczej. Należy wiedzieć, że złomowanie nie jest płatna, jednak jeśli waga w dowodzie rejestracyjnym jest niższa od rzeczywistej, płacimy za każdy oszukany kilogram nawet 10 złotych. Granica nieprawidłowości w wadze to 10%. Po kasacji otrzymujemy zaświadczenia o pozostawieniu pojazdu w stacji demontażu i unieważnienie dowodu, a także tablic.

Kasacja pojazdów

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie do miesiąca po złomowaniu. W tym celu musimy udać się do wydziału komunikacji w naszej gminie. Gdy samochód zostanie wyrejestrowany OC nie działa, a wszystkie nadwyżki są nam zwracane. Warto mieć świadomość, że niezgodne z prawem złomowanie samochodu jest karalne.

Niniejszy tekst jest niesłychanie wciągający? Jeśli tak, to sprawdź też inne polecane wywóz odpadów wrocław treści, gdyż wydają się być tak samo ciekawe i pochłoną Cię zupełnie.

Są to naprawdę duże obciążenia, ponieważ ich kwota może sięgnąć nawet 300 tysięcy złotych.