Jak przetestować satysfakcję klientów?

przez | 14 grudnia 2022
Wiele biznesów jest zamykanych nie z powodu kryzysu gospodarczego. Skoro w powiedzmy Krakowie albo Rzeszowie funkcjonuje duża liczba lokali gastronomicznych, które potrafią trzymać się przez dekady, w razie biznesowej klęski, w żadnym przypadku nie należy założyć, że to nie jest głównie nasza wina.

Pracownicy podczas pracy w biurze

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo: duma sprawia, iż zapewne będziemy woleli obarczać winą US, upodobania kulinarne statystycznego Nowaka, lecz bądźmy poważni: jeżeli już ryzykujemy, bierzmy odpowiedzialność za wszystkie swoje czyny. Zresztą to ma bardzo duży sens typowo biznesowy, niejako motywacyjny…

Jak zatem spowodować, że prowadzone przez nas przedsięwzięcie biznesowe będzie na dużo wyższym poziomie? Należy jeszcze przed założeniem biznesu, optymalnie, zlecić niezbędne badania rynku, które bez wątpienia są bardzo efektywne. Przykład – nieduże miasto położone na Mazurach, a choćby Olecko. Chcemy otworzyć interes gastronomiczny, ale kompletnie nie mamy pojęcia jaka restauracja ma możliwość bezproblemowo działać w tak niedużym mieście, które jakby nie patrzeć nie należy do bogatych.

Ludzie w pracy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście dzięki poprawnie poprowadzonemu badaniu rynku będziemy w stanie spowodować, że dowiemy się, która kuchnia jest na tę chwilę pożądana. Trzeba uważać mocno na grupę docelową, bo jeśli natrafimy na fanów japońskiego sushi, w znaczących ilościach, to się później zdziwimy, gdy najzwyczajniej w świecie spostrzeżemy, iż sushi to biznesowy niewypał. Kiedy już interes będzie założony, generalnie będzie się nawet nieźle kręcił, nie należy na 100% zakładać profitu trwającego dekady. Cóż, aż tak wspaniale to nie jest.

To jeszcze zależy od rodzaju prowadzonego biznesu, ale czymś wielce efektywnym jest badanie satysfakcji klienta. Jednakże patrzmy na to, iż nie w każdym przypadku czymś możliwym jest to by wypytywać klientów o to jaką gwarantujemy im jakość wykonywanych usług. Bo nie każdy może w ogóle przeprowadzać takowe badania w nieinwazyjny sposób. Przynajmniej niektórzy ludzie mogą nawet odwrócić się od nas. A więc badajmy klientelę z głową, a być może nie będzie katastrofy.