Jak pożyczyć pieniądze w innym miejscu niż bank?

przez | 17 maja 2022
Od bardzo dawna jasne jest, że pieniądze pełnią w życiu niezwykle istotną rolę. Pozwalają ludziom na dostatnie życie, nie zawsze w luksusach, jednak przy niedoborze gotówki może się to w negatywny sposób odbić na poziomie życia. Generalnie więc w miarę dostatnie życie bez środków finansowych nie jest możliwe.

scrubble ułożone w słowo money

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak także osobom żyjącym w dostatku od czasu do czasu brakuje funduszy na różnego rodzaju potrzeby. Poza tym w życiu człowieka stosunkowo często pojawiają się także momenty, gdzie dodatkowa gotówka jest niezwykle potrzebna. Niejednokrotnie są to cele związane z atrakcjami i rozrywką, takie jak na przykład wakacyjne wyjazdy zagraniczne.

Bywa jednak również, że pieniądze potrzebne są w sytuacji pojawienia się nagłego zachorowania czy z powodu urazu. Dodatkowe racie (zobacz strona polecana w temacie) można uzyskać na różne sposoby. Występuje również kilka metod tego rodzaju pożyczki oprócz kredytu zaciąganego w banku.

Pożyczki uzyskiwane prywatnie

Jednym ze sposobów pożyczania środków znanym już od bardzo dawnych czasów są tak zwane pożyczki prywatne. Jak sama ich nazwa podpowiada, są to pożyczki, które uzyskuje się bez angażowania instytucji takich jak na przykład banki. Jest to po prostu przekazanie pieniędzy od jednej osoby prywatnej do innej. Sposób zaciągania takiej pożyczki uzależniony jest od chęci obu stron, a także często od łączących je stosunków.

symbol zatrzymania pieniędzy

Autor: The JH Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, by określić kilka ważnych elementów >>Sprawdź jak spłacić kredyt<< Przede wszystkim trzeba sprecyzować wielkość pożyczki. Większość osób określa w tym miejscu również oprocentowanie pożyczki. Bardzo istotne dla obu stron jest również określenie ostatecznego terminu zwrotu.

Pożyczki pozabankowe

W ostatnim czasie również w Polsce na duża skalę rozwinęły się firmy określane mianem parabanków. Są to firmy pod względem działalności zbliżone do prawdziwych banków, jednak nie posiadające takich uprawnień i niekontrolowane tak bardzo jak standardowy bank. Parabanki najczęściej trudnią się udzielaniem pożyczek, niejednokrotnie jednak na bardzo wysoki procent.

Biorąc pożyczkę w takim miejscu należy niezwykle dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, którą się zawiera. W innej sytuacji można bowiem zawrzeć bardzo niekorzystną umowę, która związana jest z dużym ryzykiem.