Jak powinno się troszczyć się o przydomową oczyszczalnię ścieków.

przez | 17 maja 2022
Wybudowanie domu to niełatwa rzecz i długi proces – począwszy od zdobycia odpowiednich pozwoleń, przez wybór specjalistów i materiałów, po wykończenie i umeblowanie środka. Jedną z ważniejszych spraw jest na pewno montaż różnych instalacji, przykładowo wodnej i kanalizacyjnej. W tej kwestii musimy zastanowić się, czy chcielibyśmy zostać podłączeni do miejskiej oczyszczalni ścieków i będziemy płacić za doprowadzoną wodę.

przydomowa oczyszczalnia

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Musimy przy tym mieć na uwadze, iż cena montażu jednego łącza nie jest ogromny, w dodatku możemy jeszcze liczyć na dofinansowanie z urzędu miasta, postarać się o pieniądze z wojewódzkiego wydziału ochrony środowiska czy też dopłaty z UE. Minusem w przypadku wykonania przyłącza do oczyszczalni ścieków niekiedy może być niemała cena, jaką opłacimy za m3 odprowadzonych ścieków. Dlatego też alternatywą dla przyłącza pod kanalizację będzie przydomowa, eko oczyszczalnia ścieków. Zostaje ona zazwyczaj ukryta – wkopana w ziemię na obszarze naszej działki i jedynie tabliczka kontrolna na powierzchni poinformuje nas o jej istnieniu i o ewentualnej usterce. (Polecamy odbiór gruzu budowlanego) W tego typu rozwiązaniach nie musimy zamartwiać się o przyłącze wylewające ścieki do instalacji wod.-kan.. W tych oczyszczalniach woda, która zostaje po procesie oczyszczenia jest na tyle czysta, że można ją bezpośrednio wyprowadzić do pobliskiego rowu albo rzeki. Właściwie nie musimy się także zamartwiać o serwisowanie tego urządzenia, albowiem podstawowym „elementem” oczyszczającym są bakterie, które żywią się ściekami. Więcej na

obsługa separatora

Autor: toensmeier.pl
Źródło: toensmeier.pl

Jedyne na co powinno się zwrócić uwagę to czyszczenie separatora. Istotne w tym przypadku jest to, żeby jakieś duże odpadki nie zatykały odpływu, ponieważ może dojść do uszkodzenia oczyszczalni. Ważne jest również to, by pamiętać (przed kontrolą z sanepidu) by wykonać czszczenie separatorów, albowiem woda, która będzie odprowadzona, musi mieć odpowiednie parametry czystości, przykładowo nie może mieć za dużej ilości tłuszczów, bo mogą one zniszczyć nasz separator. Jeżeli dojdzie już do awarii i nie będziemy w stanie sobie poradzić z nią, to będziemy musieli zatrudnić jakąś firmę zewnętrzną, która przeprowadzi serwis separatora.

Sądzisz, że wspomniane informacje są absorbujące? Super, zatem na pewno szczegóły tu wyloty z niemiec opublikowane także Cię zainteresują.

Zresztą właściwe jest umówić się na cykliczne serwisowanie naszej oczyszczalni, bo taka zewnętrzna firma kompleksowo zobaczy oczyszczalnię i na miejscu wymieni wszystkie części, które się ewentualnie zużyły.