Jak powinna być zorganizowana coroczna inwentaryzacja, jakie narzędzia będą przy tym pomocne

przez | 3 grudnia 2022
Przy firmach mających jakieś środki trwałe, materiały czy towary na sprzedaż końcówka roku wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia inwentaryzacji. Obowiązek ten nałożony jest przez przepisy, dla różnych elementów majątku firmy zostały ustalone osobne okresy częstotliwości wykonywania tego typu spisów i trzeba ich przestrzegać. Podstawową rolą wykonania inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu majątku, jaki znajduje się w posiadaniu firmy. Jeżeli firma używa jakiegoś programu magazynowego, to w nim powinny znajdować się aktualne stany wszystkich materiałów oraz produktów.

Jednak okazuje się często, że podczas zwykłej pracy nastąpiły różne pomyłki, nie wszystko co wydawano z magazynu było rejestrowane w systemie lub zdarzały się jakieś kradzieże. I właśnie celem inwentaryzacji będzie sprawdzenie wszystkich stanów na magazynie i porównanie ich z tym, co widnieje w systemie, sprawdź również programy do inwentaryzacji. Jeśli będą jakieś różnice, to po pierwsze należy zrobić dokumenty, które je wyprostują, a następnie wyjaśnić skąd się one wzięły.

inwentaryzacja

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie wykonana inwentaryzacja wyposażenia, materiałów i towarów pozwoli na ustalenie rzeczywistego majątku firmy. Jest też sposobem na to, żeby wykryć różnego rodzaju niegospodarności czy próby działań pracowników na szkodę przedsiębiorstwa. Jednak jeżeli chce się ją przeprowadzić w odpowiedni sposób, to trzeba się do tego odpowiednio przygotować i dobrze rozplanować swoje prace. Spis chaotycznie wykonany, bez odpowiedniego planu i z pominięciem pewnych procedur będzie po prostu stratą czasu i niepotrzebnymi kosztami.

A da w sumie niewiele, bo i tak po jego zakończeniu zostanie bałagan, który nie na pewno nie pozwoli na ustalenie faktycznego stanu firmowego majątku. Przy prowadzeniu inwentaryzacji przydatne są najróżniejsze narzędzia, takie jak na przykład program do inwentaryzacji środków trwałych.http://digital-motion.pl/sesja-do-cv/ (sesja do CV – strona internetowa)Dzięki nim można w prosty sposób przygotować wszystkie dokumenty związane ze spisem, to znaczy arkusze inwentaryzacyjne i protokoły, a także nanieść różnice, jakie zostaną znalezione.