Jak legalnie wykonać kasację samochodu?

przez | 2 czerwca 2022
Mają miejsce takie sytuacje, kiedy nasze auto jest już w takim stanie, że kompletnie nie nadaje się do sprzedaży. Zostaje nam wówczas jedynie kasacja. Należy wiedzieć jaki sposób tego procesu jest legalny i gdzie możemy wykonać kasacji zgodnej z prawem. Przepisy są takie same dla wszystkich miejscowości w Polsce, bez związku z nazwą miejsca, czy jest to złomowanie pojazdów Wrocław czy auto złom Legnica.

Auto, który nie jest już zdolny do jazy można zezłomować w specjalnych punktach. Oczywiście możemy próbować sprzedać pojazd komuś, kto chce go wyremontować i dalej używać i wtedy mamy możliwość zyskania największej sumy pieniężnej. Zajmiemy się jednak przypadkiem auta, które na pewno nie nadaje się już do niczego i jedyną metodą pozbycia się go jest złomowanie. Warto wiedzieć, że stacja, gdzie zezłomujemy pojazd nie może pobierać opłat. Ma takie prawo jedynie wtedy, kiedy samochód waży dużo mniej, niż jest to napisane w dowodzie. Wtedy dopłacamy za każdy ujęty kilogram. Więcej na .

Złomowanie samochodów

Autor: Koziro Hasegawa
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy udajemy się do omawianego punktu, musimy mieć ze sobą niezbędne dokumenty, przede wszystkim jest to dowód rejestracyjny, w odmiennych wypadkach może to być również upoważnienie, jeżeli nie jesteśmy właścicielami, czy inne formularze zatwierdzające dane pojazdu. Kiedy oddamy auto do stacji demontażu, dostaniemy dokumenty, które poświadczają unieważnienie tablic i dowodu rejestracyjnego. Jeśli już posiadamy powyższe dokumentacje, możemy udać się do wydziału komunikacji w naszej gminie i wypełnić wniosek o wyrejestrowanie auta. Mamy na to 30 dni. Dodatkowo warto potwierdzić legalność działalności stacji. Wszystkie możemy znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Za pomocą wyszukiwarki upewnimy się, że wybór stacji jest jak najbardziej prawidłowy. Niezgodne z prawem złomowanie Wałbrzych jest surowo karane. Można otrzymać mandat na kwotę nawet 30 tysięcy.

Należy również wiedzieć, że za prawidłowo skasowany samochód, właściciel powinien dostać pieniądze. W dzisiejszych czasach niemalże wszystkie oferty zobaczymy online. Tak samo jest w wypadku tak zwanego auto złomu. Wystarczy po prostu poszukać stacji w miejscu zamieszkania. Jeżeli interesuje nas kasacja pojazdów Kraków, Kielce czy Warszawa, sposób poszukiwania jest taki sam.

Kiedy nasze auto wymaga złomowania, musimy wiedzieć, że nie możemy wykonać tego procederu w każdym miejscu. Jeśli chcemy, aby wszystko było całkowicie legalne, warto zapoznać z ogólnymi wymogami. Dzięki temu bezproblemowo pozbędziemy się nienadającego się do niczego pojazdu. Dodatkowo możemy dostać za to pieniądze. Warto skorzystać z takiej możliwości.