Internet – korzyści, ale i zagrożenie. Co trzeba pochwalić, a przed czym powinniśmy przestrzec?

przez | 22 marca 2022
O sieci internetowej, rozwoju nowych technologii czy nowych mediach zazwyczaj mówi się w sposób dwuznaczny. Są osoby, które nie mogą żyć bez takich mediów, przeważnie to osobą młodsze, lecz nie tylko, po drugiej zaś stronie są ludzie, dla jakich taka forma spędzania czasu jest obca. Jak nietrudno odgadnąć wśród tych osób są osoby starsze. Nie mieli oni nigdy kontaktu z internetem i komputerami, więc krytykują to zjawisko całkowicie. To oczywiście bezsensowne podejście, tak samo jak bezsensownie jest uzależniać się od internetu, co robią młodzi ludzie. Jaki jest więc zloty środek?

Najłatwiej doradzić to, ażeby zachować umiar i to w rzeczy samej jest rada bardzo zasadna. Co z tego, jak różnorodnie rozumiany jest umiar. Każdy przecież jest w stanie sobie ustalić własny pułap i nie będzie słuchał pozostałych, że jednakże za bardzo oddala się w jedną czy w drugą stronę. Umiar więc to kwestia smaku i raczej naszego osobistego definiowania realności.

Strona internetowa

Autor: Chris Dlugosz
Źródło: http://www.flickr.com

Być może ci, co mają dobry wzór, powiedzmy z rodzinnego domu i wiedzą, jak jest w stanie się prezentować umiar, działają lepiej w tej kwestii, są w stanie oddzielić świat realny od fantazji, jednocześnie potrafią popatrzeć na tą nową realność ze spokojem. No bo jak tak określić niebezpieczeństwa i szanse nowych mediów, to jest jasne, że odnajdziemy wiele z jednej i drugiej strony. Niebezpieczeństwa są znane i dosyć często powtarzane w tradycyjnych mediach. Do nich zaliczyć można odosobnienie człowieka, uzależnienie od alternatywnej rzeczywistości, przedkładanie internetu na rzeczywiste życie, pornografia i przemoc dostępne w sieci nawet dla najmłodszych. Być może i wiele tego typu zjawisk to prawda, są one zagrożeniem, powinniśmy więc uważać, na przykład jak nasze dziecko korzysta z sieci.

My jako rodzice powinniśmy szkolić się stale w tej kwestii, by w razie czego reagować. Ale internet to też możliwości. Zostając w temacie dziecięcym warto dodać, iż są świetne portale dla dzieci, na których możemy znaleźć na przykład konkursy dla dzieci, interesującą wiedzę, ciekawostki, gry, jakie rozwijają kreatywność (link).

Czy masz chęć zgłębić opisywane zagadnienie? Jeżeli tak, to sprawdź rekomendowany link (http://it-solve.pl/software-house-warszawa/), a zapewne odnajdziesz tego typu informacje, które będą niezwykle pomocne.

To wielka zaleta sieci.