Do jakich zadań najmocniej służy stal? Tak naprawdę do wielu rzeczy, również do wytwarzania konstrukcji stalowych

przez | 19 grudnia 2022
Węgiel w stali znajduje się w postaci perlitu płytkowego, czasami jednakże, szczególnie przy bardziej znacznych zawartościach węgla cementyt objawia się pod postacią kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu. Jednocześnie stal obok węgla oraz żelaza posiada też pozostałe składniki. Otrzymuje się ją z surówki w procesie świeżenia. W bardziej nowoczesnych instalacjach hutniczych bardziej dominujące się piece konwertorowe, próżniowe, jakie pozwalają na zyskanie najbardziej wysokiej jakości stali.

Stal znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, dla nas w tym artykule najważniejsza jest stal – dalej – używana do konstrukcji stalowych, to sprawia, że możliwy jest całkowicie profesjonalny i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Jest więc stal (pełna analiza) konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jej parametry oraz charakterystyki są odpowiednie do spełnienia funkcji, sprawdź też . Takie stale są stalami najbardziej niskiego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najczęściej siarki, krzemu oraz fosforu. Do jej produkcji stosuje się niski reżim technologiczny, czyli ma to wpływ na dość szeroki rozrzut węgla. Stal tego przeznaczenia nie może poddać się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Następny typ – stal konstrukcyjna wyższej jakości charakteryzuje się wąskimi granicami zawartości węgla i manganu, ma również niezbyt dużą zawartość zanieczyszczeń, dość często krzemu i fosforu. Najczęściej dostarczane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Inny typ to stal konstrukcyjna niskostopowa. Jest wykorzystywana do budowy konstrukcji, jakie narażone są na działanie warunków atmosferycznych jak mosty czy maszty, z pewnością tam gdzie używanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się znaczniejszą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych bardziej wysokiej jakości, jest też bardziej wytrzymała na korozję.

Mamy też stale do nawęglania, w takiej okoliczności używa się stale konstrukcyjne lepszej jakości, niskostopowe oraz stale stopowe o małej lub średniej zawartości węgla. Wyroby stworzone z takiej stali po nawęgleniu mają dość dużą ciągliwość i wytrzymałość na szerzenie rdzenia i twardość powierzchni. Ponadto dostępnych jest wiele innych modeli stali, które np. tworzą konstrukcje offshore, to rodzaje stali niezwykle wytrzymałych, do zadań specjalnych.

Doczytaj: