Czym się zajmuje branża hutnicza?

przez | 19 grudnia 2022
Wyrobami hutniczymi nazywane są różnego rodzaju wyroby wyrabiane ze stali i różnego typu stopów metali. Za dystrybucję ich w takiej formie odpowiadają huty i zakłady metalurgiczne. W ofercie takich zakładów są też nierzadko usługi z zakresu metalurgii.

Blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Za przykład takich wyrobów mogą posłużyć blachy walcowe. Mogą być one typowej grubości albo też robionej na zamówienie konkretnego klienta. blachy stalowe rodzaju mogą mieć rozmaite, począwszy od cienkich, których grubość może sięgać nawet dwóch milimetrów, ale również istnieje opcja zamówienia blach walcowanych o dużo grubszym przekroju, przekraczających nawet sto milimetrów grubości.

Blachy walcowane są na gorąco i mogą występować w kształtach takich jak kręgi, arkusze i inne. Wiele firm produkujących tego rodzaju wyroby ma w swojej ofercie różny rodzaj obróbki chemicznej danego materiału, w zależności od jego specyfiki i jego właściwości chemicznych. Przykładem blach walcowanych na gorąco są blachy trudnościeralne czy też blachy kawałkowe a więc materiały o wyjątkowej twardości – oferta blach kawałkowych.

Obróbka stali w hucie

Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com

Innym przykładem produktów z zakresu wyrobów hutniczych są blachy czarne walcowane na zimno. Są one przeznaczone do formowania. Innym typem produktów z zakresu wyrobów hutniczych są stale powlekane organicznie. Stosuje się je do elewacji oraz w trakcie budowania, zarówno do przy wytwarzaniu systemów odprowadzania wody z dachów, jak i do metalowych konstrukcji ochronnych.

Zakłady produkujące stal i wyroby metalowe stanowią podstawę dla wielu innych dziedzin gospodarki. Wyroby tego rodzaju są wykorzystywane przy tworzeniu wszelkiego typu maszyn przemysłowych, pojazdów, dźwigów i wielu innych. Sprzedaż wyrobów hutniczych (jak: stal borowa) odbywa się między innymi do branży górniczej, gdzie niezwykła wytrzymałość stali wpływa korzystnie na to, że maszyny górnicze mają wyższą wytrzymałość, co bezpośrednio odzwierciedla się w czasie przestojów podczas realizowania działań górniczych.

Kolejną branżą, do której sprzedaje się tego typu produkty jest oczywiście budownictwo. Różnorodne pręty żebrowane i zbrojenia betonu stanowią podstawę dla poprawnie wykonanych prac budowlanych. W dzisiejszych czasach poza tym buduje się ze stali całe fabryki i wielkie konstrukcje. Wyroby stalowe mają także bardzo duże zastosowanie podczas produkcji wielkich maszyn i dźwigów.

Niezwykle istotnym odbiorcą zdaje się być także przemysł zbrojeniowy. Aktualnie sprzedaż wyrobów hutniczych jest podstawą dla ogromnej ilości dziedzin gospodarki.