Czym jest Public Relations?

przez | 3 grudnia 2022
Public Relations (w skrócie PR) to od niedawna popularne wyrażenie nie tylko w międzynarodowych korporacjach, ale również w mniejszych, krajowych przedsiębiorstwach. Zaczerpnięte z języka angielskiego sformułowanie można interpretować jako kształtowanie wizerunku, czy też zarządzanie wizerunkiem. Przedsięwzięcia z obrębu Public Relations są zróżnicowane oraz kierowane do różnych grup odbiorców. Stale natomiast posiadają taki sam zamysł – utrzymanie, przywrócenie ewentualnie poprawienie obrazu firmy.

Kampania PR – obowiązek czy przywilej?Generalnie rzecz ujmując Public Relations dzieli się na wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwszy model kierowany jest do zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Kampania PR uzyskuje w owym wypadku postanowienia powiązane z motywowaniem pracobiorców, ich dobrym nastrojem w miejscu pracy, a także buduje ich oddanie wobec firmy.

Natomiast kampania PR zewnętrzna swoim zasięgiem obejmuje w szerokim zakresie rozumiane otoczenie firmy. Należą do niego mieszkańcy miejscowości, w której znajduje się interes, władze lokalne, media jak również jakiekolwiek osoby w pewien sposób z przedsiębiorstwem związane. W dobie mocnej konkurencji rynkowej kampania PR może stanowić proces wspomagającym sprzedaż, ułatwiającym pozyskanie partnerów i nabywców dodatkowo zaś umożliwiającym życzliwe stosunki firmy z jej otoczeniem.

Komunikacja marketingowa

Źródło: sxc.hu/photo/1377963

Komunikacja kryzysowa to także PR

PR to niemniej jednak nie jedynie metoda wykorzystywana przez firmę w periodzie rozkwitu. Sekcja Public Relations odgrywa zasadniczą rolę w czasie występowania różnorodnych przeciwności. Wprowadzana jest wtedy komunikacja kryzysowa. Przypuszczalnie będzie to wypadek w zakładzie produkcji, utrata płynności finansowej, czy chociażby spora rotacja na najważniejszych posadach. Poprawnie uskuteczniona komunikacja kryzysowa może w takich sytuacjach ochronić reputację przedsiębiorstwa, jego obraz w oczach partnerów jak również opinii publicznej.

Szkolenia medialne dla PR – owców

Public Relations to także komunikacja z mediami. Wskutek tego ważne jest, ażeby kadra działu PR przeszła dobrze dobrane szkolenia medialne. Mają one na celu przedstawienie specyfiki funkcjonowania massmediów, a także przygotowanie załogi do wystąpień plenarnych w ciągu takich przedsięwzięć jak konferencja prasowa. Z tej przyczyny szkolenia medialne polegają w zasadzie na warsztatach a także konwersatoriach.