Zwolnienie pracownika – jakim sposobem uczynić to umiejętnie a także delikatnie?

przez | 10 lipca 2021
Zwolnienie pracownika dla każdego pracodawcy jest czymś trudnym. To przykra, w wielu przypadkach niezmiernie przytłaczająca wiadomość dla pracownika, wskutek tego koniecznie musimy umieć przekazać ją umiejętnie oraz delikatnie. W takiej sytuacji wypada zachować się odpowiednio i stosownie, albowiem komunikujemy komuś niemiłą wiadomość. Pracodawcy jednak muszą liczyć się z taką sposobnością.

Posiadając swoją firmę, powinniśmy być przygotowani na rozliczne rzeczy, toteż nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie.

Opisany zagadnienie opisaliśmy mając na myśli Twoje oczekiwania. Czekamy na twoją informację, czy spodobał Ci się ten tekst. Daj nam znać – przejdź do strony biuro rachunkowe oleśnica .

Tak samo jak powinniśmy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (dalsza część), tak samo winniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-urlop-na-zadanie-jak-z-niego-korzystac) – więcej w tym wpisie.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinnyśmy zachować się uprzejmie. Nawet jeśli powodem zwolnienia jest przewinienie pracownika, jego nieuczciwość czy lenistwo – nie zdołamy zachować się wobec takiej osoby niestosownie albo wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika powinna również odbywać się osobiście i bez świadków. Bez wątpliwości niestosowne będzie zwolnienie pracownika przy świadkach. Taka rozmowa powinna być dokonana w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeśli przewidujemy zwolnić pracownika, to w stosownym geście będzie powiadomienie go o tym uprzednio. Wiadomość, że „jutro może Pan nie iść do pracy, bo jest Pan zwolniony” na pewno nie będzie odpowiednia. Jeżeli z wyprzedzeniem powiadomimy pracownika, iż planujemy jego zwolnienie, wówczas będzie on miał czas, aby się z tym oswoić bądź odszukać sobie inną pracę. Jeżeli przyczyną zwolnienia ma być na przykład niewywiązywanie się z poleconych obowiązków, to dany pracownikowi czas, zdoła być motywatorem do ulepszenia swojej pracy oraz udoskonalenia swoich wyników. Możliwe, iż zacznie on lepiej przykładać się do pracy, a my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Oczywiście takiej sytuacji nie można prowokować umyślnie, straszenie pracownika zwolnieniem czy też powiadomienie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie zamierzamy tego zrobić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie oraz nieetyczne.

Prowadzenie firmy powinno przygotować nas na rozmaite pojawiające się sytuacje. Należałoby wiedzieć nie wyłącznie jak powinno się zwolnić pracownika, lecz też czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego oraz jakim sposobem poradzić sobie z tą sytuacją – więcej w tym wpisie.