Wsparcie dla rolników – na jakie kredyty mogą liczyć?

przez | 10 lipca 2021
Unia tworzy ogromne szanse dla rolników. Nade wszystko pomaga im otrzymać dotację, bez którego niejednokrotnie nie daliby sobie rady. Jakie kredyty na nich czekają i co trzeba zrobić, by je uzyskać?

Dotacja z Unii

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od kredytów na start. Skierowane są do młodych rolników, którzy zamierzają uruchomić swoje gospodarstwo. Dzięki specjalnemu programowi nie muszą martwić się brakiem gotówki, gdyż nie da się zaprzeczyć, że zakup ziemi (zobacz pożyczki prywatne pod zastaw ziemi) albo wymaganych do prac maszyn jest niebywale kosztowny. Cena za jedną maszynę może przekraczać nawet sto tys., a to kwota tak naprawdę nieprawdopodobna do odłożenia przez młodego człowieka.

A sto tysięcy to wyłącznie początek, więc powyższy kredyt jest wielką szansą na urzeczywistnienie swoich planów i osiągnięcia sukcesów na tym ciężkim, ale stale przyciągającym wielu ludzi polu. Unia proponuje także kredyty (kredyty inwestycyjne dla firm) dla doświadczonych rolników, którzy już od jakiegoś czasu prowadzą własne gospodarstwo oraz potrzebują gotówki np. na zakup nowego ciągnika, zrobienie dodatkowej linii produkcyjnej lub wybudowanie budynków koniecznych do przechowywania zebranych plonów. Unia niejednokrotnie stawia dokładnie ustalone wymagania, np. kupowane maszyny nie mogą być więcej niż 5-letnie lub pochodzić od właściciela, jaki także nabył je z dotacji unijnych.

Gotówka

Autor: Carlos ZGZ
Źródło: http://www.flickr.com
Powyższe wymogi nie są ciężkie do wykonania, lecz należy o nich pamiętać. Czas kredytowania w przypadku unijnych propozycji na ogół jest długi oraz wynosi nawet kilkanaście lat. Spłatę da się rozłożyć na korzystne raty, by zbytnio nie obciążać budżetu. Czasem wymagane jest wpłacenie wkładu własnego. Co istotne, z propozycji mogą korzystać nie tylko rolnicy działający na większą skalę, np. w przemyśle przetwórczym, ale również rolnicy indywidualni. By zacząć starania o kredyt, należy złożyć właściwy wniosek w precyzyjnie ustalonym terminie.

Co pewien czas bowiem zaczynane są określone programy, na przykład tak jak wspomniano wcześniej, na start dla nowych rolników. Warto jest dowiedzieć się o nowe inwestycje, by nie przeoczyć ich, jeśli mamy plan z nich skorzystać. Powinno się korzystać z dotacji dla rolników, by móc urzeczywistniać swoje zamierzania oraz efektywnie działać. Efekty nie zawsze przychodzą od razu, lecz z pewnością po pewnym czasie zauważymy rezultaty dofinansowania i osiągniemy cele, które sobie wyznaczyliśmy.