W pewnych wypadkach podłoże potrzebuje stabilizacji przed budową, stosuj odpowiednie techniki

przez | 10 lipca 2021
W momencie, kiedy podejmie się decyzję o wzniesieniu jakiegoś budynku albo obiektu, konieczna jest analiza zagęszczenia podłoża. Ma to wielkie znaczenie dla trwałości budynku, który ma w danym miejscu stanąć, jak też dla bezpieczeństwa jego zamieszkiwania, zatem nie wolno tego bagatelizować. W chwili, jeżeli stwierdzi się, że podłoże jest słabo stabilne, niezbędne jest wzmocnienie gruntu.

Zatroszcz się o mocny grunt

Już podczas wyboru działki pod domek lub inny budynek, trzeba zwrócić uwagę na parametry gruntu i potencjalną potrzebę jego wzmocnienia. Wielkie znaczenie ma tu typ podłoża, jak także wpływ czynników hydrologicznych. W sytuacji, kiedy grunt okazuje się piaszczysty oraz sypki, należy przeprowadzić profesjonalne prace łączące się z jego zagęszczeniem. Istnieje parę efektywnych metod zwiększenia gęstości gruntów, co pozwala dobrać metodę najlepszą dla danego przypadku.

Potrzebna jest stabilizacja gruntów odpowiednią metodą

grunt rolny

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku gruntów piaszczystych pod małymi budynkami uznaną metodą zagęszczania staje się ubijanie. Polega ono na namoczeniu gruntu małą ilością wody i ciągłym ubijaniu go przy pomocy ubijaków ręcznych albo maszynowych. Jeżeli uzna się, że to za mało praw (polecamy sprawdź propozycję) grunt okazuje się zbyt zawilgocony, można zagęścić podłoże przy zastosowaniu żwiru lub drobnych kamieni. Wzięciem cieszy się także zastosowanie zastrzyków z zaprawy cementowej aplikowanej do podłoża pod ciśnieniem. Tak samo wprowadza się do ziemi związki chemiczne, jak mieszanki ze szkłem wodnym prawnik (polecamy zalecamy tą stronę) polimerami. Więcej na .

W szczególnych przypadkach mocne zagęszczanie gruntów

Grunty zagęszcza się również z zastosowaniem specjalnych mieszanek, które pod ciśnieniem wprowadza się do gruntu. Podobne działania pomagają zabezpieczyć nawet wyjątkowo sypkie oraz niepewne grunty. Zagęszczanie gruntów odnajduje zastosowanie przy inwestycjach budowlanych i hydrologicznych, jak też w czasie budowy dróg. Z powodzeniem jest stosowane w czasie tworzenia wałów przeciwpowodziowych, które muszą wyróżniać się optymalną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Należy wspomnieć, że stabilizacja gruntów jest bardzo ważnym dla bezpieczeństwa aspektem i nie wolno go bagatelizować. W sytuacji, kiedy chce się wykonać takie prace we własnym ogrodzie lub na działce pod dom, trzeba zatrudnić specjalistów.