w jaki sposób wykorzystać kamień we nowoczesnej architekturze – krótki poradnik

przez | 10 lipca 2021
Kamieniarstwo, jak sama nazwa wskazuje, to sztuka właściwego obrabiania kamienia. Kamień był wykorzystywanym od zarania dziejów elementem budulcowym. O jego popularności zadecydowała przede wszystkim bezproblemowa dostępność. Aktualnie zakłady kamieniarskie również nie mogą narzekać na brak konsumentów, zwłaszcza kiedy ich projekty są niebanalne, a realizacje wykonane są z troską o najmniejsze szczegóły.

kamień

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Oferowane na rynku kamieniarstwo (zobacz sopnie blokowe w Strzegomiu) Warszawa zajmuje się najczęściej robieniem nagrobków z różnych odmian kamieni. Zazwyczaj w tym celu stosowany jest granit bądź marmur. Oba materiały są bardzo trwałe oraz gwarantują piękne wykończenie. Nagrobki – (więcej informacji) przyjmują dość oryginalne formy i niekiedy wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Zakłady kamieniarskie posiadają na podorędziu sporo ciekawych projektów, jednakże coraz częściej proponują zastosowanie się do indywidualnych wskazówek konsumentów. Nagrobki nie mają już formy wielkich, topornych pieczar. Są mniejsze, eleganckie, a jednocześnie faktycznie duża waga przywiązywana jest do ich zdobienia. Może Cię zainteresować – nagrobki podwójne.

Kamieniarstwo to jednakże nie tylko produkowanie nagrobków. Wiele firm zajmuje się też kamieniarstwem budowlanym, czyli robieniem elementów dekoracyjnych dla lokali. Z kamieni wytwarzane są chociażby schody, jakie nadają pomieszczeniom elegancki wygląd. Niemałym zainteresowaniem odznaczają się współcześnie przede wszystkim schody marmurowe. Dodatkowo, kamień sprawdza się w wytwórstwie blatów, czy to kuchennych czy łazienkowych. Są one rzeczywiście wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i prezentują się nadzwyczaj atrakcyjnie.

kamień

Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet

Wiele osób decyduje się także na kamienne posadzki we własnym domu. Z kamienia wykonywane są na dodatek kominki, jakie aktualnie znacznie częściej montuje się w domach lub mieszkaniach, w związku z tym obróbka kamienia to sztuka pożądana.

W Warszawie działa wiele zakładów kamieniarskich , których oferta jest faktycznie zróżnicowana. Jakość wykonywanych usług jest zazwyczaj bardzo wysoka, ponieważ właściciele podobnych firm doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak duża jest konkurencja na tutejszym rynku. Rzeźbienie w kamieniu, przez wzgląd na trwałość tego budulca, jest wyjątkowo popularne. Nic więc dziwnego, że warszawskie zakłady kamieniarskie oferują tego rodzaju usługę.