W jaki sposób sklepy spożywcze radzą sobie z gromadzeniem łatwo psujących się towarów

przez | 5 września 2021
Prowadzenie sklepu spożywczego wiąże się z pewnymi stratami. Towary spożywcze mają przecież konkretnie określony termin przydatności. Z tego też powodu nie można ich trzymać na półkach zbyt długo. Poza tym pewne wyroby, np. mleko bądź świeże ryby, należy obligatoryjnie trzymać w właściwych warunkach, czyli w temperaturze ok. 0 stopni C. Przekonajmy się, w jaki sposób sklepy w stolicy Wielkopolski sensownie łączą skuteczny handel z samym magazynowaniem niektórych produktów.

sklep

Autor: storebukkebruse
Źródło: http://www.flickr.com
Przechowywanie produktów spożywczych od zawsze jest wyzwaniem dla ludzkości. od dawien dawna wiadomo, że przyprawy, a także sól, pomagają konserwować mięso drobiowe. Jednak w marketach trudno przyprawiać posortowane oraz popakowane porcje. Dlatego łatwo psujące się towary (zobacz) trzyma się w chłodniach (pełen raport). Tylko tam, w trakcie letnich upałów, serki białe mogą dotrwać w nienaruszonym stanie aż do daty wytłoczonej na spodzie. Poznań to wielkie miasto, a zatem konkurencja bywa tutaj równie duża.

Sprawdź to, co opublikowano . Dotyczy on podobnej kwestii co ta opisywana w tym artykule, zatem zapewne bardzo Cię zaintryguje!

I zakrywanie produktów przed wzrokiem klientów nie pozostaje dobrą koncepcją. I to nie tylko z tego powodu, że trzeba co rusz otwierać i zamykać metalowe odrzwia zamrażarki. Przecież każdy marketingowiec wie, że klient musi popatrzyć na towar, aby go kupić.

Znacie zapewne takie grono osób, które już w mieszkaniu sporządza rejestr zakupów. Jednakże nierzadko okazuje się, że nie jest to kompletny wykaz. Zresztą z autopsji znamy takie momenty, kiedy wkładamy do wózka konkretny produkt tylko dlatego, że zobaczyliśmy go na regale. Jeszcze bardziej wyrazistym przykładem bywa sytuacja, w której kupujemy gofry, bo aromat wydzielający się w trakcie ich smażenia rozprzestrzenia się po całej ulicy. Z tej też przyczyny posiadacze marketów (strona tutaj) spożywczych zaopatrują się w lady chłodnicze. Teraz nabywcy mogą z łatwością oglądać poukładane tam towary, czyli np. sery bądź wędliny. I w ten sposób lady chłodnicze nie tylko służą do celów przechowalniczych, ale również tych reklamowych. Oczywiście przedstawiony przykład nie tyczy się tylko jednego miasta. Poznań jest jak każda inna mieścina i tutaj, jak i wszędzie indziej, klientami rządzą te same psychologiczne reguły. Jedną z niewielkich różnic może być fakt, że im rozleglejsze miasto, tym prościej popaść w zakupowy szał i kupić więcej towarów niż trzeba.