W jaki sposób matematyka, czyli władczyni wszystkich dyscyplin naukowych znajduje w obecnych czasach całkiem nowe zastosowania

przez | 10 lipca 2021
Już w dawnych księgach napisano, że świat został stworzony podług miary, wagi, a również liczby. W dalszych rozważaniach najistotniejsza będzie ta liczba, ponieważ, jeśli dobrze się zastanowimy, to szybko dojdziemy do stwierdzenia, że wiele dziedzin naszego życia pozostaje opisanych właśnie za pomocą liczb. I w jakimkolwiek przypadku nie chodzi tutaj jedynie o sposób zapisu cen na artykułach poukładanych na półkach w supermarketach, lecz również o bardziej skomplikowane i znane chyba tylko ekspertom pojęcia, takie jak np. szybkie prototypowanie.

model 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczone powyżej określenie odnosi się do projektowania modeli 3D. Żeby w ogóle powstały, wpierw musi zostać stworzony plan.

Zaciekawił Cię prezentowany tekst? Jeżeli tak, to poznaj ten unikalny serwis. Znajdziesz tam materiały, które okażą się dla Ciebie zajmujące.

Taki projekt tworzy się za pomocą specjalistycznych aplikacji komputerowych i dopiero potem powstaje prototyp. Dalsze jego losy zależą od tego, co mają do powiedzenia pomysłodawcy. Jeśli taki model spełnia normy nakreślone przez inżynierów, to można przystąpić do budowania gotowego produktu. Natomiast w przeciwnym przypadku należy ponowić próbę i postępować tak aż do momentu, gdy efekt działań będzie satysfakcjonujący. Jak już wspomnieliśmy na początku, matematyka oraz obliczenia odgrywają w procesie prototypowania kluczową rolę, a bez wyliczeń stworzenie modelu graniczyłoby z cudem.Termin szybkie prototypowanie jest określeniem, by tak rzec, złożonym, bo odnosi się do paru metod, którymi można osiągnąć określony efekt. Istnieje bowiem przynajmniej parę najbardziej znanych metod, dzięki którym powstają rzeczone prototypy, czyli np. selektywne spiekanie laserowe bądź stereolitografia. Każda z nich znajduje swoje zastosowanie w różnorakich branżach przemysłowych, od tej motoryzacyjnej zaczynając, a na tej medycznej finalizując (tutaj więcej informacji: .

druk 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z metod Rapid Prototyping ma tak swoje wady, jak i zalety, a sporo zależy od tego, co konkretnie ma zostać zrobione, z jakiego prefabrykatu i gdzie gotowy wyrób znajdzie swoje zastosowanie.
W porównaniu z pozostałymi, czyli tymi tradycyjnymi sposobami wytwarzania modeli, szybkie prototypowanie jest innowacyjnym rozwiązaniem.

Jeżeli ciekawią Cię przedstawione treści, to wejdź w ten link. Tam znajduje się bezpłatny dostęp (http://termas.pl/nasze-uslugi/) do bardziej dokładnych wiadomości powiązanych z tym wątkiem.

Prototypy powstają nie dzięki skrawaniu danego materiału, lecz dzięki odwrotnemu procesowi. Stąd procesowi technologicznemu musi towarzyszyć dokładność możliwa do osiągnięcia jedynie dzięki obliczeniom matematycznym. A odbiorcom gotowego towaru zależy przecież na tym, aby taki artykuł spełniał ich wymagania – we współczesnych czasach liczy się bowiem profesjonalne podejście, a bublami nikt nie jest już zainteresowany.