W jaki sposób efektywnie uczyć się języków obcych

przez | 10 lipca 2021
Nauka poprzez sen? Fiszki ze słówkami? Szkolenie w najdroższej szkole językowej w miejscowości? Zazwyczaj bywa tak, iż dorabiamy te wszystkie filozofie tylko dlatego, że mamy kłopoty z motywacją. Jeśli jej brak, zaczynamy szukać półśrodków, czarodziejskich strategii.

polecana witryna

Autor: News Oresund
Źródło: http://www.flickr.com

Nie inaczej jest w całej branży językowej, która mimo coraz to nowych książek jak też multimediów, w dalszym ciągu grzeszy małą skutecznością. Opanowanie języka obcego to konkretna sztuka. Jednakowo jak kierowanie samochodem, granie na fortepianie, bądź tworzenie grafiki. Wszystkich tych kunsztów nauczamy się przez praktykowanie.

„Repetitio mater studiorum est” to łacińska sentencja mówiąca o tym, iż ćwiczenie i systematyczność to najlepsze metody efektywnej nauki. Zarazem najlepiej, by trening nie przytłaczał. Dlatego najlepszym co można poczynić, to ustalać częste, jednak zwięzłe dawki informacji.

Jak zorganizować to w praktyce? Wyznacz, że uczysz się przykładowo 20 min dziennie, codziennie. Takie podejście ma dwie zalety. Przede wszystkim, nie ważne jak bardzo jesteś zajęty, zawsze wynajdziesz te pół godziny w ciągu dnia. Poza tym ustalasz sobie malutkie dawki materiału, dzięki czemu dokładasz cały czas drobne cegiełki do budowania swoich umiejętności, zupełnie nie męcząc się. Zyski z systematyczności to między innymi zadowolenie z siebie i efekt wzrastającej codziennie motywacji.

Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że temat Cię bardzo zaciekawił – wejdź na odnośnik do strony hotel w górach, a odnajdziesz nie mniej wartościowe informacje.

Słowniki języków obcych

Źródło: http://www.sxc.hu

Efektywna nauka języków ma 2 wielkich wrogów. Są nimi: zbytni stres oraz monotonność. Napięcie możesz wyeliminować poprzez wyraźne oddzielenie swej nienaruszalnej wartości jako istoty ludzkiej od aktualnego poziomu umiejętności. Monotonność z kolei likwidujesz wykorzystując zasadę różnorodności. Zróżnicowanie tyczy się form oraz metod nauki. Najskuteczniejszy będziesz, gdy zaczniesz zamiennie ćwiczyć wszystkie cztery aktywność lingwistyczne: mówienie, czytanie, pisanie słuchanie. Efektywna nauka języka oparta na zasadzie zróżnicowania, będzie zatem wyglądać tak, iż codziennie poświęcisz się innemu działaniu. Jeżeli opanujesz już konkretny język w stopniu podstawowym, poszukaj kogoś z kim mógłbyś ćwiczyć. Możesz na przykład wbić w przeglądarkę wyrażenie: angielski konwersacje Warszawa, ewentualnie angielski korepetycje (zobacz www.super-edu.pl/korepetycje/jezyk-angielski/bytom) Warszawa – warto przeczytać.