Utrata potomka to jedna z największych tragedii, jakie mogą mieć miejsce

przez | 10 lipca 2021
Wiele osób musiało pożegnać się ze swoim dzieckiem ostatecznie. Często chodziło o dziecko znajomego, które zginęło w wypadku, innym razem było to dziecko kogoś z naszej najbliższej rodziny. Utrata dziecka to najboleśniejsza tragedia jaka może się zdarzyć, nie życzylibyśmy jej nawet największemu wrogowi. Na miejscach pochówku widzimy nagrobki dziecięce i zastanawiamy się jak to możliwe, że Bóg przywołał do siebie takie małe dusze?

nagrobek

Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy pogrzebowe mają w swoich ofertach różne nagrobki – (przeniesiony tutaj), które mają upamiętnić krótkie życie dzieci. Rodziny, które mają wybrać pomnik często są zbyt przytłoczone żałobą by przebierać w ofertach i wybierają po prostu pierwszy z brzegu nagrobek – (idź do serwisu). Praca w zakładzie pogrzebowym w takich momentach jest szczególnie ciężka.

Nasza polska pruderyjność prowadzi do tego, że jeśli mówi się o biznesie związanym ze śmiercią to wiele osób się oburza. Jednak taka właśnie jest prawda. Na tym świecie nie ma nic za darmo. Nagrobki dziecięce to część biznesu w zakładach pogrzebowych. Można wybierać spośród różnych materiałów nagrobki dla małych dzieci. Jednak mimo tego, że biznes musi się kręcić, to ludzie pracujący w zakładzie pogrzebowym są ludźmi, mimo pewnego uodpornienia na tragedie ludzkie, ciężko im przejść obojętnie nad śmiercią dziecka.

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieci kojarzą się wszystkim z uśmiechem, z życiem. Kiedy, więc okazuje się, że jakieś małe dziecko odchodzi z tego świata zaczynamy myśleć o o swoim życiu myślimy, nad tym, dlaczego osoba, która tak niewiele doświadczyła musi już odejść? Nie sposób zrozumieć bólu i cierpienia rodziny małego dziecka, bólu matki, która musi pochować swoje dziecko, bólu rodzeństwa, które kochało swojego brata czy siostrę. Nagrobki dziecięce, które widzimy będąc na cmentarzu to również nagrobki, które zostały postawione w wyniku brawury pijanego kierowcy, albo wypadku związanego z pijaństwem rodziców.

Nie zapominajmy, że niektóre nagrobki to nie nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, bo wszyscy wiemy, że wypadki się zdarzają, czasem dziecko umiera z powodu obojętności dorosłych. Nie bądźmy obojętni na krzywdę dzieci, bo kolejny nagrobek może powstać z naszego powodu.