Sztuka ogrodzenia: jakie wybrać?

przez | 10 lipca 2021
Ogrodzenie działki na której stoi świeżo postawiony dom, stanowi symboliczne zwieńczenie całego przedsięwzięcia. Ogrodzenie z drewna, murowane czy panelowe? Możliwych konstrukcji jest dużo, ale którą wybrać?

Drewno, może prezentować się naprawdę dobrze. Jednak choć urodziwe, co parę lat wymaga odnawiania. Nie jest odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych, deszcz oraz uszkodzenia mechaniczne.

Alternatywą dla drewna są betonowe płyty ogrodzeniowe, cechujące się odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Funkcjonalne i w korzystnych cenach, idealnie nadają się do ustawiania dookoła bardziej pokaźnych działek – na mniejszym terenie mogą niepotrzebnie zabierać zbyt dużo miejsca i przytłoczyć przestrzeń.
Albowiem murowane ogrodzenia (więcej Anotis Wrocław) (patrz) – mimo, że wytrzymałe – może sprawić, iż poczujemy się odseparowani od reszty świata. Wówczas naszą uwagę powinny przykuć ogrodzenia panelowe. Nie przytłaczają domostwa a jednocześnie są, funkcjonalne i posłużą nam na długie lata.

Ogrodzenie

Autor: ht BeverlyLR
Źródło: http://www.sxc.hu

Na tyle solidne, by zagwarantować bezpieczeństwo, a przy tym na tyle „ażurowe”, by zapewnić pogląd na to, co się dzieje poza posesją.
Ogrodzenia tego rodzaju szybko wyparły ogrodzenia zbudowane z tzw. siatki ślimakowej, ponieważ w odróżnieniu od siatki zbudowane są z oddzielnych modułów, tworzących całość dopiero po zamontowaniu. W razie uszkodzeń możliwa jest w związku z tym łatwa konserwacja lub naprawa, bez potrzeby demontażu reszty ogrodzenia. Ogrodzenie (zobacz np. pastuch elektryczny dla psa) panelowe (strona) cechuje trwałość, wytrzymałość i niska cena. Ich montowanie nie zajmuje wiele czasu, co w przypadku placów budowy, czy w momentach gdy zależy nam na jak najszybszym ogrodzeniu posesji – ma nie lada znaczenie.

Podobnie jest z ich rozbiórką, która nie trwa długo i nie sprawia żadnych trudności. Jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu ogrodzeniem, wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę: producenci paneli ogrodowych. Więcej na
Najtańszym, o wysokich wartościach ozdobnych rozwiązaniem są żywopłoty. Zwarta i efektowna przeszkoda jest trudna do przekroczenia i pełni funkcję naturalnego ekranu akustycznego. A do tego elegancko się prezentuje…