Swoboda prowadzenia działalności to jedna z zasadniczych zasad funkcjonowania Polski

przez | 10 lipca 2021
Bez wątpienia można stwierdzić, iż Polska jest państwem kapitalistycznym. W sprawie działalności gospodarczej państwo nie narzuca zatem uczestnikom obrotu gospodarczego na przykład tego, z kim powinni rozpoczynać relacje handlowe. Poza tym istnieje możliwość dowolnego wybrania rodzaju prowadzonej działalności, ograniczona jedynie w niektórych przypadkach, jak na przykład handel materiałami niebezpiecznymi czy tak zwane zezwolenia, jakie uzyskuje się chociażby na sprzedawanie alkoholu.

firma

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

W niektórych wypadkach jednak państwo reguluje pewne zachowania, co ma na celu chronienie przywilejów uczestników obrotu. Wspomnianemu celowi służą dla przykładu patenty. konkurencją (polecamy więcej informacji) polega na przyznaniu za opłatą wyłączności do korzystania z konkretnego rozwiązania technicznego, ma więc na celu zabezpieczenie praw jego twórcy. Prawo chroni również interesy prowadzących działalność na inne sposoby. Niektóre zachowania niezgodne z aktualnym prawem, tak zwane nieuczciwe praktyki rynkowe nie są dozwolone. Wprowadzenie regulacji legislacyjnych w tym temacie ma za zadanie ochronę praw zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Możemy się zastanowić, czym opisane praktyki się wyróżniają.

Generalizując trzeba powiedzieć, że są to takie działania, które wprowadzają w błąd lub prowadzą do wytworzenia monopoli.

Ten oryginalny serwis www (https://rankingkont.pl/ranking-kont-dla-studentow/) posiada dane, które omawiają ten temat, więc jeżeli chcesz zgłębić temat – zapraszamy do nas!

Na przykład istnieją ograniczenia odnośnie cen, w jakich można sprzedawać towary w sklepach wielkopowierzchniowych, czyli wyrażając się inaczej – supermarketach. Jeśli przyjrzymy się dokładniej uregulowaniom dotyczącym reklam, możemy zacząć zastanawiać się, czy każda reklama, którą zobaczymy w telewizji jest całkowicie legalna. W reklamach dla przykładu nie można odwoływać się do uczuć telewidz czy powoływać na fałszywe autorytety. Możemy zatem postawić sobie pytanie, jak zatem legalnymi mogą być chociażby rozliczne reklamy past do zębów, zalecane przez stomatologów.

firma

Autor: Junta Informa
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczywistość wygląda tak, że rozwiązania prawne są w różnoraki sposób omijane, a pomysłowość autorów reklam wyprzedza istniejące prawo. Oprócz wspomnianych już patentów, innym rozwiązaniem, jakie ma na celu zabezpieczenie interesów podmiotów obrotu gospodarczego są znaki towarowe. Przykładowo wycena znaku towarowego ułatwia ocenę korzyści, które wynikają z posiadania aktywów danego przedsiębiorstwa, co działa pozytywnie na przyszłych inwestorów.