Skomplikowane drogi polskich urzędów – co ułatwia deklaracji podatkowej

przez | 3 września 2021
Współcześnie niemalże każdego dnia mamy styczność z wszechobecną biurokracją. Chcąc załatwić jakiekolwiek interesy związane przykładowo z osobistą działalnością gospodarczą , co chwilę jesteśmy zmuszeni do uzupełniania dziesiątek wniosków i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak zbudowany, że można przypuszczać, iż głównym celem jego działalności jest psychiczne wyniszczenie człowieka. Obywatele zazwyczaj gorączkowo reagują na samą myśl o konieczności udania się do urzędu w celu złożenia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowy problem stanowi niejasność przepisów a także fakt, iż druki te są wyjątkowo skomplikowane . Zwykli obywatele, którzy w życiu codziennym nie mają styczności z pracą w biurze , mają bardzo duże kłopoty z pojmowaniem zawiłości różnego rodzaju umów i dokumentów. Jednym z przykładów tego rodzaju dokumentów jest bez wątpienia PIT. Zwyczajowo w ten sposób określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy obywatel , który uzyskuje dochód , bez względu na to, czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, musi wraz z początkiem danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok ubiegły . Z uwagi na dużą zawiłość druku PIT, w Polsce funkcjonują liczne firmy księgowe trudniące się profesjonalnie ich wypełnianiem . Obecnie jednak, w związku z dostępnością do Internetu , wzrasta moda na wypełnianie rozliczenia podatkowego za pomocą rozmaitych programów. Każdego roku powstają coraz nowsze programy, upraszczające przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk PITu. Dzięki temu , otrzymujemy możliwość, aby wypełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki

Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wyszukamy frazę brzmiącą np. ,,program pit (polecamy pit za 2019 program) 2015’’, a otrzymamy szereg wyników, w których występują przekierowania do konkretnych aplikacji upraszczających wypełnianie PITu na przykład: . Tego typu oprogramowania są szczególnie pomocne i coraz większa liczba ludzi z nich korzysta, głównie z uwagi na intuicyjność działania i brak konieczności wychodzenia z domu. W czasach kiedy ludzie każdego dnia są zmuszani do składania dziesiątek dokumentów w dziesiątkach różnych urzędów, chociaż PIT można uzupełnić na swoim komputerze, bez konieczności stania w kolejce po wsparcie na przykład w urzędzie czy biurze księgowym.