Programy lojalnościowe – jak pozyskać i zatrzymać przy sobie klienta?

przez | 26 lipca 2021
W latach opartych o sprzedaż i przy bardzo dużej konkurencji bój o klienta bywa bardzo zacięty. reklamy w prasie oraz telewizji, ulotki, banery i wymyślne szyldy mogą nie być wystarczające do utrzymania przy sobie kontrahenta, producenci muszą pokazać się z całkiem innej strony. Tym czymś, co wypromuje nas spośród konkurentów może być program lojalnościowy.

Era programów lojalnościowych

program lojalnościowy ma na celu budowanie z kontrahentem relacji długofalowych, podtrzymywania jego zainteresowania, aby wracał po produktysystematycznieji z większą chęcią.

Czy prezentowany materiał Cię zainteresował? W takim wypadku zobacz inny polecany serwis kurs trenerski wrocław, który również ma interesujące materiały.

Badania udowadniają, że Polacy bardzo chętnie korzystają z programów przez posiadanie kart stałego klienta, gromadzenie punktów w czasie dokonywania zakupów. program lojalnościowy polegający na gromadzeniu punktów umożliwia wymianę zebranych punktów na oferowany przez firmę produkt – patelnie, zestaw biżuterii czy pościeli.

Skuteczna motywacja podstawą wzrostu produkcji

VSC

O tym, że bez motywacji nie ma skutecznego działania wiemy od najmłodszych lat. Z tego powodu szerokim uznaniem w nowoczesnym marketingu darzone są programy motywacyjne . Są one skonstruowane indywidualnie do potrzeb danej firmy. Mogą być oparte o nagrody materialne, produktowe lub słowne, które zdobywa się w zamian za czerpanie korzyści z produktów danej firmy lub rzetelną pracę. Programy motywacyjne przydzielone mogą być zatem do konsumentów, albo w celu motywowania pracowników do rzetelnego wykonywania swoich obowiązków.

Co oznacza termin marketing relacji?

Marketing relacji nazywany jest często marketingiem transakcyjnym i nie jest to przypadek, ponieważ w swojej definicji kładzie nacisk na samą rotację usług– transakcję. Pod tym pojęciem mamy zawarty szereg działań służących zaspokojeniu potrzeb użytkowników i konsumentów. Aby efektywnie to wykonać musimy w pierwszej kolejności wykonać analizę ich oczekiwań, a następnie potrzeby te zaspokoić.

Nowoczesne metody marketingu szukają alternatywnych dróg rozszerzania sprzedaży i rozpoznawalności marki. Jest to kluczowy element dobrego handlu w czasach gdy szyldy i reklamy zalewają nas ze wszystkich stron i ciężko jest pokonać konkurencję. Więcej