Odliczenie podatku VAT ciągle dużym kłopotem dla niejednego podatnika

przez | 26 lipca 2021
Każdy przedsiębiorca ma określone obowiązki względem fiskusa. Skarbówka chce mieć wiedzę co sprzedaliśmy, co zakupiliśmy, oraz jaki mamy z tego zarobek lub stratę. Jednym z wymaganych przez urząd skarbowy papierów jest deklaracja VAT. Dotyczy ona tylko przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT. W tym celu trzeba sporządzać specjalną tabelę VAT. Deklaracja VAT w zależności od rodzaju odliczenia winna zostać dostarczona w ustalonym terminie.

podatki

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo częstą bolączką osób prowadzących działalność jest pytanie, od których towarów można odliczyć VAT . Sytuacja ta wynika z dużego skomplikowania przepisów prawa, ale także z niewystarczającej wiedzy przedsiębiorców. Dla przykładu. Ze strony przedsiębiorców padają pytania typu: „Jestem właścicielem auta ciężarowego bez homologacji, czy mam prawo odliczyć VAT od paliwa?” Co to jest homologacja? Homologacja to w największym skrócie wykaz warunków technicznych, jakie powinien spełniać konkretny pojazd, by mógł zostać zarejestrowany oraz dopuszczony do ruchu (więcej w Cenie Biznesu).

W związku z tym na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo powinno być bardziej uszczegółowione. Coraz częściej firmy korzystają z dotacji unijnych. Dotacje unijne w w odniesieniu podatkiem VAT (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-o-wspolpracy-wzor-z-omowieniem) także bywają dla właścicieli firm duży kłopot (dotacje unijne). Nic dziwnego, ponieważ kwestia ta jest dosyć skomplikowana.

Wypytujecie nas niekiedy o naszą nową witrynę. Oto ona. Wystarczy kliknąć w poniższy link i można zobaczyć tam (https://psmtechnik.pl/oznakowanie-wewnetrzne,13,pl) kolejne ciekawe wpisy.

Ponieważ po pierwsze, nie nie istnieje jeden rodzaj dotacji, po drugie, dofinansowania unijne wywodzą się z rozmaitych źródeł finansowania.

Bez względu na rodzaj oraz źródło pochodzenia najogólniej dofinansowanie unijne możemy sklasyfikować na dwa rodzaje: wypłacane i otrzymywane, które dalej dzielą się na mniejsze kategorie. Chcąc dowiedzieć się czy przysługuje nam odliczenie VAT na danym przykładzie, należy zgłębić temat. Jeśli trapią nas Jakieś wątpliwości najlepiej poradzić się specjalistów. Jeżeli chodzi o podatek VAT, można spróbować zaczerpnąć informacji u źródła, czyli skarbówce w dziale VAT. Na nasze nieszczęście, urzędnicy rzadko chętnie służą pomocą, ale do do naszych usług pozostają biura doradztwa podatkowego.