Narzędzie tajemniczego klienta a poziom satysfakcji klientów

przez | 10 lipca 2021
Podstawowym celem każdego inwestora – który zdaje sobie sprawę z tego, że najcenniejszy jest kontrahent – jest oferowanie takich towarów lub usług, które w zupełności zaspokoją potrzeby klientów. Nasuwa się jedyie fundamentalne pytanie – czy nasza propozycja spełnia oczekiwania klientów?

klient czekający na obsługę

Autor: Matti Mattila
Źródło: http://www.flickr.com

Po to, by odnaleźć rozwiązanie tego dylematu, tak pomocne są badania marketingowe , które mają na celu określić poziom satysfakcji korzystających z usług. Nie można ukryć, że zadowolenie usługobiorcy przekłada się bezpośrednio na zwiększenie prawdopodobieństwa, że ta osoba skorzysta z naszej oferty ponownie. Jednocześnie mamy wtedy szansę na to, że usatysfakcjonowany klient (hiperłącze do serwisu) podzieli się własnymi aprobatywnymi ocenami, a wtenczas pozwoli nam to stworzenie korzystnego image firmy.

Intrygują Cię dalsze wiadomości (http://www.ortodoncjabecker.pl/category/rodzaje-aparatow/) na ów temat? To fantastycznie, gdyż z przyjemnością stworzyliśmy dla Ciebie następne zbliżone zagadnienia.

Podstawowym krokiem do tego, aby badanie satysfakcji klientów było miarodajne, jest zebranie odpowiedniej ilości danych, które dadzą możliwości, aby stworzyć analizę zastanej sytuacji w przedsiębiorstwie. Ten etap jest najważniejszy, ponieważ stanowi punkt wyjścia do polepszenia aktualnego stanu i jednocześnie polepszenia jakości obsługi kontrahenta. Marketingowe badania mogą być przeprowadzane jeden raz, jednak powinno się realizować je cyklicznie i na bieżąco analizować sytuację. Jedną z najważniejszych metod badania jakości obsługi klienta jest metoda mystery shopping, tłumaczone jako tajemniczy klient. Badania marketingowe tego rodzaju są wyjątkowo proste i opierają się na tym, że hipermarket, restauracja lub inny dowolny punkt realizacji usług jest odwiedzany przez tajemniczego klienta, który wciela się w postać przeciętnego klienta.

restauracja

Autor: Iain Cameron
Źródło: http://www.flickr.com
Jego obowiązkiem jest prowadzić rozmowy z pracownikami, obserwować miejsce i wszystkie własne obserwacje zapisywać uzupełniając kwestionariusze. Mystery shopping to całkowicie miarodajne narzędzie oceny jakości zajmowania się klientem, ze względu na to, że: żadna osoba nie wie o tym, że konkretny klient to pracownik wydelegowany w celu przeprowadzenia badań, a kwestionariusze są skonstruowane w taki sposób, żeby utrudnić swobodną interpretację wypowiedzi pracowników. Badanie satysfakcji klientów jest istotnym fragmentem opisywania funkcjonowania przedsiębiorstwa, a mystery shopping stanowi integralną jego część – daje możliwość określić, co trzeba poprawić w kwestii obsługi klienta, żeby poziom zadowolenia podniósł się.