Najbardziej popularne i przeważnie stosowane przez firmy sposoby opodatkowania prowadzonej działalności.

przez | 10 lipca 2021
Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie będzie się wiązać z koniecznością prowadzenia ewidencji księgowej. W zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa i formy organizacyjnej wybrać można wśród paru typów opodatkowania. Największa chyba ilość firm prowadzi rozliczenia w oparciu o metodę ogólną, jaka jest główną formą podatkową, nadawaną z automatu.

podatki

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli się nie zgłosi w urzędzie skarbowym zmiany, to w ten sposób właśnie należy ewidencjonować wszystko. W ogólnej metodzie istnieją tylko dwie stawki dochodowego podatku, stawka podstawowa 18 procent, a jeśli się przekroczy określoną kwotę przychodu 32%. Zależnie od tego, czy ktoś będzie się rozliczał miesięcznie czy kwartalnie, to w tym okresie czasu opłaca zaliczkę na podatki VAT oraz dochodowy. Ewidencja wszystkich kosztów i wpływów prowadzi się w książce przychodów-rozchodów, potocznie także nazywanej kpir . Należy do niej wpisać wszystkie faktury sprzedażowe, oraz -faktury (elektroniczny obieg faktur) kosztowe, materiały i inne wydatki wiążące się z prowadzeniem firmy, przykładowo takie jak dieta krajowa którą się wypłaca pracownikom za delegacje.

Interesują Cię przeróżnego rodzaju specjalistyczne wątki? Zatem idź tutaj (http://poldannet.pl/pl/page/siatki-sportowe.html) i przeglądaj nasze nowe newsy na ten temat. Czekamy na Twoją opinię.

Najczęściej przy rozliczeniu kosztów wybierana jest przez większość firm metoda uproszczona, jest ona znacznie wygodniejsza do zastosowania. Jednak dla niektórych firm znacznie wygodniejsza będzie metoda materiałowa (więcej o ofercie), można ją także stosować, istotne aby w czasie całego okresu rozliczenia prowadzono według jednego schematu.

rozliczenie podatku

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

Przy większych dochodach dla wielu właścicieli firm bardziej opłacalne będzie opodatkowanie podatkiem liniowym. Wprawdzie traci się wtedy wszelkie ulgi, ale za to od wszystkich dochodów płaci się jednolity podatek w wysokości 19 procent. Przy wyborze takiego sposobu rozliczania należy poinformować urząd skarbowy na odpowiednim formularzu, podobne zarządzenia są jeżeli ktoś będzie chciał być na ryczałcie lub karcie podatkowej. Obie te formy podatkowe nie są dla wszystkich przedsiębiorców, możliwości na skorzystanie z nich będą przysługiwać tylko niewielkim, precyzyjnie zdefiniowanym grupom podatników.