Księgowość firm – to łatwe! Pod warunkiem jeżeli masz sprawdzone biuro rachunkowe.

przez | 10 lipca 2021
Jeżeli podejmujemy się rozpoczęcia samodzielnej działalności, już po pojawieniu się tego pomysłu warto rozejrzeć się za sprawdzonym biurem rachunkowym lub samodzielnym doradcą podatkowym. Aby nadążać za zmieniającymi się przepisami prawnymi dotyczącymi księgowości, kwestii kadrowo-płacowych, dbając przy tym o ruch w interesie, warto mieć kogoś komu można zaufać.

Spotkanie biznesowe

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Zaufany księgowy nie tylko będzie na bieżąco z wszystkimi aktami prawnymi i zmianami, poradzi w kluczowych sprawach, lecz też nigdy nie odprawi z kwitkiem swojego klienta. Pomoże zarówno przy sprawach większych, jak kontrola podatkowa albo wnioski leasingowe, jak i małych – dowód wewnętrzny, rozksięgowanie faktur czy noty korygujące.

Jak otworzyć firmę i załatwić to wszystko w ciągu jednego dnia – na to pytanie odpowiedzi szuka wiele osób, które posiadają pomysł na dochodowy biznes i mają plan go odpowiednio wykorzystać, ale boją się papierologii i niespodziewanych wydarzeń czy wysokich kosztów. Wówczas dobrze jest umówić się wcześniej z naszym biurem i zapytać o szczegóły, a później zaplanować wizytę w urzędzie miejskim (żeby złożyć stosowne pisma) i w skarbówce.

Gdy mamy już za sobą rejestrowanie działalności, nadany numery REGON i NIP, możemy działać. Warto też otworzyć drugie konto w banku tylko dla finansów firmy oraz mieć drugi telefon. Kiedy mamy już te dane, dobrze jest wyrobić sobie firmową pieczątkę. Wprawdzie nie jest ona wymagana w polskim prawie, lecz może okazać się przydatna w wielu instytucjach. Jak otworzyć firmę i gdzie się udać już wiadomo, ale jest również istotna różnica między tym, czy działalność zakłada kobieta, czy mężczyzna, szczególnie kiedy planujemy założyć rodzinę .

Dobrze jest zapytać księgową o kwestie ZUS-ów i zasiłków. Jeszcze jakiś czas temu temat „zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza” był przedmiotem zagorzałych dyskusji, bowiem wystarczyło zwiększyć ZUS-owskie składki do najwyższego poziomu, a później zajść w ciążę i przejść na zasiłek (zobacz kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych) czyli dostawać bardzo wysoką „wypłatę” . Z tej luki prawnej skorzystało sporo kobiet, jednak od 1 listopada tego roku w życie wprowadzone zostają inne zasady, które uniemożliwią taki sposób postępowania. Księgowa na pewno podsunie najlepsze rozwiązania finansowe w przypadku L4 i urlopu macierzyńskiego.

Płacąc za usługi księgowe kupujemy sobie tak naprawdę psychiczny komfort i wiedzę osoby kompetentnej. Księgowa dopatrzy terminowego wystawiania faktur, naszykuje dowód wewnętrzny, rozjaśni takie kwestie, jak zasiłek (zobacz ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych) macierzyński a działalność gospodarcza. Oczywiście wydatki powiązane z prowadzeniem księgowości zewnętrznej możemy odliczyć sobie jako koszty prowadzenia firmy.