Krok po kroku pokazujemy jakim sposobem założyć własną działalność gospodarczą

przez | 10 lipca 2021
Dla mnóstwa osób własna działalność wydaje się spełnieniem marzeń i ambicji oraz wyznacznikiem wolności zawodowej. Założenie własnej działalności gospodarczej, wbrew powszechnej opinii, nie jest kwestią trudną. Jak kreuje się proces zarejestrowania firmy? Należy pamiętać o paru kwestiach.

Pieniądze na podatek

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W dzisiejszych czasach założyć działalność można nawet już w trakcie jednego dnia. Jak to zrobić? Na początku należy w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy przynieść wniosek CEIDG-1. Można także otworzyć firmę przez Internet, ale w tym przypadku niezbędne jest posiadanie elektronicznego podpisu. Należy zaznaczyć, że zakładanie działalności gospodarczej jest wyłącznie bezpłatne.

Po złożeniu przez nas wniosku, Urząd dostarcza dane do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, która podlega bezpośrednio Ministrowi Gospodarki), która dokonuje rejestracji przedsiębiorstwa, a także przesyła notatkę na ten temat do US oraz ZUS-u.

Masz ochotę przejrzeć kilka kolejnych naszych artykułów? Rewelacyjnie! chcemy zatem donieść, że jesteśmy tu – odszukasz nas w podanym linku.

Sami również powinniśmy się we właściwym według miejsca zamieszkania oddziale ZUS stawić w czasie 7 dni od dnia założenia działalności, aby dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. Oczywistością jest również, aby następnie systematycznie i w odpowiednim czasie płacić wszystkie składki za siebie a także za pracowników. W przypadku opóźnień, trzeba będzie niestety zapłacić odsetki zus za zwłokę.

Następnym krokiem jest wysłanie przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON oraz do Urzędu Skarbowego z notką o wybranej przez nas formie opodatkowania. Przedsiębiorca ma do wyboru kilka możliwości opodatkowania, spośród których najbardziej popularna jest forma, w której płaci on podatek wyliczony na podstawie skali podatkowej. Owe progi podatkowe wynoszą obecnie odpowiednio 18 procent oraz 32 procent .

Najlepiej zapamiętać, że osoba która zakłada swoją działalność zobowiązana jest również do otworzenia konta w banku (nie musi on być jedynie firmowym, może być złączony z prywatnym). Można również kupić firmową pieczątkę – nie jest to obowiązkowe, ale jest to spore ułatwienie w czasie codziennej pracy, np.

Wejdź na ten odnośnik, a zobaczysz, że mieszczące się tam wpisy z www (http://kancelaria-cpr.pl/2020/04/03/kary-pieniezne-wykonywanie-postanowienia-o-kontaktach-dzieckiem-sad-zastosowac/) zaintrygują takie osoby, które zafrapowane są rozważaną tutaj kwestią.

przy ręcznym wystawianiu faktur lub wizytach w urzędach. Przed rozpoczęciem firmy należy się też upewnić, czy w wypadku naszej działalności nie będą konieczne specjalne koncesje albo pozwolenia.