Kilka ważnych informacji na temat tego, w jaki sposób można dokonywać odpraw celnych w innym kraju unijnym.

przez | 26 lipca 2021
Praktycznie każda firma będzie się musiała rozliczać ze skarbówką. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności może to być proste rozliczenie podatków, ale też bardziej skomplikowane przy prowadzeniu działalności importowej czy eksportowej. W szczególności w tym ostatnim przypadku firmy będą miały liczne formalności do zrobienia, gdyż będzie jeszcze dochodzić cała odprawa celna.

terminal kontenerowy

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety u nas nadal są z tym duże problemy, pomimo znacznego polepszenia sytuacji w ostatnich latach. Szczególnie importerzy narażeni są na nieplanowane kontrole, obowiązek przygotowywania wielu średnio potrzebnych dokumentów, a czasami będzie to po prostu nie najlepszy humor celnika, żeby wszystko się opóźniło. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że urzędnicy mogą samodzielnie interpretować przepisy, tak więc przedsiębiorcy tak naprawdę nie wiedzą, czy w danym przypadku prawidłowo się rozliczają. Wszystko to powoduje, że zwiększająca się liczba rezygnuje z odpraw w naszym kraju, i rozliczają się tam, gdzie towar – link – pojawia się na terenie Unii Europejskiej, najczęściej będą to Niemcy ze względu na bliskie położenie oraz wielki port w Hamburgu.

transport lotniczy

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Aby można było zacząć takie rozliczenia, niezbędne będzie przedstawicielstwo fiskalne jakiegoś niemieckiego partnera – przepisy unijne będą bowiem pozwalać na rozliczenie w dowolnym kraju członkowskim. Pośrednik taki będzie odpowiadał za wszystkie sprawy wiążące się z wymaganymi dokumentami celnymi, a także będzie się zajmował niezbędnymi procedurami mającymi właściwie rozliczyć należne podatki i cło. Wszystko rozpoczyna się w momencie dotarcia towaru na teren Unii, najczęściej będzie to wyładowanie kontenera w jednym z portów w Niemczech.

Czy znasz już taki świeży wpis? Znajdziesz tam faktycznie dużą ilość atrakcyjnych informacji na podobny temat. Zobacz a nie będziesz żałować!

Po przygotowaniu i złożeniu w urzędach wszystkich dokumentów konieczne będzie dostarczenie towarów do klienta końcowego. Trzeba będzie więc do tego zorganizować transport niemcy polska, może to być albo drogą lądową, albo kolejnym statkiem do któregoś z polskich portów. Przez przeniesienie odprawy do innego kraju nasi przedsiębiorcy nie tylko przeznaczają na to znacznie mniej czasu, ale też mogą sporo zaoszczędzić.