Jeżeli prowadzisz swoją działalność, musisz wiedzieć, jak prawidłowo opłacać podatki oraz rozliczać ludzi z czasu pracy

przez | 10 lipca 2021
Prowadzenie swojej firmy to ogromna odpowiedzialność związana z koniecznością poznania wszelkich przepisów regulujących obowiązki właścicieli przedsiębiorstw jako pracodawców oraz podatników. Bywa to szczególnie ciężkie, gdy podobne kwestie zmieniają się bardzo często i w rzeczywistości w każdym roku pojawia się coś nowego, czego należy się nauczyć.

Liczenie podatkowe

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Podatek każdy musi opłacać

Obowiązkiem każdego właściciela firmy okazuje się odprowadzanie do Urzędu Skarbowego podatku. Najczęściej rozliczanie podatku dochodowego następuje w cyklach miesięcznych, jednakże właściciele zakładów, które otrzymały status małego podatnika mają szansę rozliczać podatek dochodowy kwartalnie. Bazuje to na tym, że w ustalonych kwartalnych terminach opłacają podatek do skarbówki. Na kwartalne rozliczenie podatku dochodowego można decydować się jedynie raz do roku, przed 20 lutego.

W umowie o pracę musi znaleźć się wymiar godzin

Właściciel firmy zwierający z nowo przyjętym pracownikiem umowę o pracę powinien mieć na uwadze, aby w akcie określić wymiar czasu pracy . Dany wymiar czasu łączy się z liczbą godzin, jakie pracujący musi przepracować w ciągu określonego okresu rozliczeniowego. Osoby zatrudniane w pełnym wymiarze godzin najczęściej pracują osiem godzin na dobę zatem około czterdzieści godzin tygodniowo. Wedle zapisu dokonanego w umowie o pracę zatrudnione osoby wykonują swoje zadania w wyznaczonym czasie.

Jako przedsiębiorca budujesz krajową gospodarkę, czy znasz funkcje pieniądza?

Każdy z nas wykonuje pracę, by zyskać pieniądze, dotyczy to zarówno pracodawców, jak i podległych im pracowników. Jednak powinno się zdawać sobie sprawę, jak istotną funkcję pieniądz wypełnia w gospodarce.

Nie zniechęcaj się – kontynuuj czytanie interesujących Cię wpisów. Wyszukasz ich stosunkowo wiele na naszej nowej witrynie. Zapraszamy!

Staje się środkiem płatniczym, który pozwala na przeprowadzanie wypłat emerytur czy innych świadczeń, jak także jest środkiem wymiennym, który pomaga dokonywać transakcji sprzedażowych. Jednocześnie pieniądz okazuje się najlepszym wyznacznikiem wartości towarów oraz jest wykorzystywany jako środek gromadzenia oszczędności.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Trzeba kliknąć w poniższy link i można zobaczyć także kolejne nasze publikacje. Sądzimy, że także Ci się spodobają.

Należy być świadomym, jak poważną rolę wypełniają środki pieniężne. Bez ich udziału nie byłyby możliwe najmniejsze inwestycje, wymiany handlowe i innowacje, cały dzisiejszy świat opiera się na pieniądzach.