Jakim sposobem fundusze unijne pomagają małym firmom?

przez | 26 lipca 2021
Od czasu wejścia naszego kraju do struktur unijnych, byliśmy świadkami wielu zmian, które przebiegają w niemal każdej dziedzinie życia, począwszy od przemian gospodarczych (rosnące zarobki, kontakty z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po przemiany mentalne (większe otwarcie na odmienność). Najczęściej jednak mówi się o przeróżnego rodzaju dofinansowaniach unijnych, które pomogły stanąć na nogi wielu przedsiębiorstwom.

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć od czasu do czasu słyszy się opinie mówiące o UE w określeniach negatywnych, giną one w ogromie pozytywnych opinii, w tym również takich, które są oparte praktyką i najczęściej dotyczą rzeczywistej pomocy finansowej, uzyskanej dla danej jednostki (zarówno samorządowej, jak i prywatnej) na określone cele. Dobrym przykładem mogą być choćby fundusze unijne dla małych firm, które spowodowały, że w Polsce nie tylko zostały założone dziesiątki nowych firm, ale także od różnych trudności uwolniły się istniejące już firmy. Wbrew początkowym obawom Polacy dobrze radzą sobie z wykorzystywaniem unijnych pieniędzy, chociaż nie zawsze pozytywne recenzje uzyskują urzędnicy, zajmujący się gromadzeniem subwencji np. dla miast.

polskie monety

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w staraniach o dofinansowanie radzą sobie firmy, które dostają pieniądze zarówno na rozwój dotychczasowej działalności i zastosowanie nowoczesnych technologii, jak też uzyskują wsparcie np. na leasing. Taki zakres wsparcia, kiedy firma może liczyć na pokrycie kosztów leasingu maszyn samochodów ciężarówek, cieszy się ogromną popularnością (warto wspomnieć, iż firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, ponieważ przez okres leasingu płaciły one o wiele niższą ratę (zobacz polecana strona), niż ten, kto nie wykorzystywał takiego rodzaju dopłaty).

Dzięki wsparciu Unii dużo polskich przedsiębiorców nawiązało uczciwą walkę z zachodnimi konkurentami, nieraz wygrywając już nie tylko mniejszymi kosztami przy poszczególnych rozwiązaniach, ale również najwyższą jakością swoich produktów.

Dofinansowania z Unii Europejskiej spowodowały, iż niejedna krajowa firma bardzo rozwinęła swoją działalność, mogąc rywalizować z zachodnimi liderami w wybranej dziedzinie.