Jakie kroki powinno się wykonać przed zawiezieniem komputera do naprawy?

przez | 10 lipca 2021
Niemal każdego dnia korzystamy z różnego rodzaju laptopów i niestety ze względu na to ciągłe wykorzystywanie narażone one są na uszkodzenia sprzętowe lub systemowe. W takim przypadku pomocne może okazać się odstawienie sprzętu do naprawy, jednak często wiąże się to ze swego rodzaju obawą – czy nie utracę moich danych, czy będę mieć na komputerze działające programy, które mam na urządzeniu teraz?

Po to, by temu zapobiec, przed zgłoszeniem do serwisu, możemy się przygotować.

Laptop i filiżanka kawy

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com
Pytanie o to, jakiego rodzaju informacje spisać specjalistom, których serwis komputerowy zamierzamy nawiedzić, winien postawić sobie każdy posiadacz komputera przed tym, jak pozostawi własny komputer do naprawy. Szybkie przywrócenie funkcjonalności oprogramowania komputera i ograniczenie okresu naprawy wydaje się być proste właśnie dzięki przemyślanej rozmowie w komunikacji pomiędzy fachowcem a klientem. Komputery to wyjątkowo skomplikowane sprzęty, dlatego mają możliwość ulec awarii na mnóstwo sposobów. Im więcej zgromadzonych informacji (takich jak zauważone oznaki, od jak dawna występuje kłopot, jaka może być przypuszczalna przyczyna awarii, czy awaria wystąpiła podczas działaniu na komputerze, czy kłopot przejawiał się wcześniej, czy pojawiały się jakieś niepokojące wyskakujące okienka). Zanotowanie lub (czytaj w serwisie) opowiedzenie tych informacji profesjonaliście może pomóc w bezproblemowej naprawie problemu – więcej pod tym linkiem.

Miejmy w świadomości, że planem jest to, żeby serwis komputerowy przywrócił komputer do stanu sprzed uszkodzenia, jednak może zdarzyć się, że podczas tego procesu zostaną utracone pliki lub (zobacz by porównać) uporządkowania. Żeby temu przeciwdziałać w przypadku, gdy komputery mimo usterki uruchamiają się, ich właściciele muszą wykonać kilka czynności.

Zobacz również –

biurko

Autor: geishaboy500
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, zanotujmy swoje loginy do komunikatorów, kont pocztowych, serwisów internetowych. W miarę możliwości zgrajmy także ważne dane z laptopa na nośnik zewnętrzny (pendrive, płyta CD, dysk zewnętrzny, a nawet karta pamięci, smartfon). Unikniemy wówczas utracenia ważnych danych, fotografii lub najlepszej muzyki. Komputery powinny być przy oddaniu ogołocone z wszelkich nośników z napędu, podpiętych pamięci USB, ponieważ serwis komputerowy jest miejscem, gdzie mają możliwość się potem zgubić.