Jakich kontroli najbardziej boją się kierownicy większych oraz tych kilkuosobowych firm działających na obszarze całego kraju

przez | 10 lipca 2021
Prezesa mniejszej lub większej spółki można śmiało przyrównać do dyrygenta, który dowodzi nawet sześćdziesięcioosobową grupą muzyków. Jednak o ile maestro powinien liczyć się z oceną audytorium oraz krytyków, o tyle kapitalista nade wszystko ma słuchać własnych klientów, a także bacznym okiem śledzić prowadzenie finansowej dokumentacji i w międzyczasie dodatkowo podglądać kroki konkurencji.

księgowość

Źródło: pixabay

To właśnie ich odwiedzin właściciele przedsiębiorstw boją się najbardziej.Każdego roku wszystkie podmioty są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego. Zazwyczaj to bardzo ważne zadanie są zmuszone wykonać księgowe pracujące w danej spółce, a gotowy dokument zatwierdzają szefowie. Złożenie własnego podpisu zobowiązuje – każdy przełożony tym samym stwierdza prawdziwość podanych informacji. Rzecz jasna przedsiębiorca praktycznie nigdy nie może sprawdzić poprawności danych, więc podczas ewentualnej kontroli na pewno będzie czuł się mało komfortowo. Dlatego niektórzy właściciele spółek zlecają badanie sprawozdań finansowych fachowcom, a konkretniej np. biegłym rewidentom albo księgowym z wieloletnim stażem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Choć słowo audyt nie powinno kojarzyć się z surową kontrolą, to jednakże spodziewana obecność audytorów jest w stanie przyprawić prezesów o ból głowy i przy okazji spędzić sen z powiek.

Jeżeli masz ochotę zgłębić informacje na opisywany wątek, to odsyłam do serwisu (https://szukasz-pracy.pl/) w którym znajdziesz mnóstwo interesujących informacji, które szczegółowo opisują temat.

Stąd najprawdopodobniej każdy audyt jest przeprowadzany w nerwowej atmosferze, nawet jeśli księgowość jest prowadzona w rzetelny sposób, a pracownicy z urzędu skarbowego nie mają żadnych powodów do wskazania nieprawidłowości – w końcu audytor to raczej opiniodawca, który podsunie cenne rady.

rachunkowość

Tak czy owak, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić chociażby audyt finansowy, czyli zadzwonić do rewidenta, żeby sprawdził poprawność opracowania rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). De facto, to chyba niewielu właścicieli przedsiębiorstw interesuje się księgami rachunkowymi i innymi, ale równie ważnymi dokumentami, a ściślej tym, czy są odpowiednio wypełniane. Ich poczynania w większości przypadków ograniczają się do przyjęcia na etat samodzielnej księgowej lub wpisania w sieć hasła usługi księgowe w Warszawie czy Poznań. Natomiast najważniejsze jest to, jakie konkretnie sumy zarabia ich prywatna firma.