Jak troszczyć się o zęby, które się posiada, żeby cieszyć się nimi można było przez długie lata.

przez | 10 lipca 2021
Natura podarowała nam wspaniałe zęby, które służą nie tylko do gryzienia i rozdrabniania pożywienia, ale są również ozdobą naszej twarzy. O ile będą na tyle ładne, że nadają się do pokazania, gdyż u wielu osób różnie z tym może być. Niewłaściwa dieta, czyli jedzenie nadmiernych ilości cukrów, i dodatkowo zbyt niski poziom higieny powodują, że wielu ludzi dotyka problem próchnicy oraz ubytków.

O zęby należy dbać od młodego wieku, wielu dorosłych w bolesny sposób odkrywa tę prawdę nie posiadając już swoich zębów. Leczenie – można tutaj znaleźć – niewielkich ubytków jest sporo tańsze i bardziej wygodne, niż dużych dziur, wymagających niekiedy długiego leczenia. Z tego też powodu jakaś klinika stomatologiczna kraków musi być obowiązkiem każdego przynajmniej raz na rok. Podczas kontrolnej wizyty dobry dentysta kraków dokładnie skontroluje stan uzębienia i jeżeli będą jakieś ubytki, to zaproponuje schemat leczenia. Przegląd taki u większości stomatolog jest bezpłatny, a rzeczywiście może dać bardzo dużo korzyści.

Dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com

W obecnym stanie finansowania państwowych zakładów leczniczych leczenie stomatologiczne przy pomocy dobrych materiałów jest niestety płatne. Wypełnienia finansowane przez ubezpieczenie wprawdzie są, ale za światłoutwardzalne, trwałe należy praktycznie zawsze zapłacić. Zależnie od miasta i tego, jak duży jest ubytek koszt może wynosić od pięćdziesięciu do nawet trzystu złotych, lecz taka plomba powinna wytrzymać przynajmniej kilkanaście lat. Jednak znacznie korzystniej będzie leczyć każdy mały ubytek, potwierdzi to chyba każdy stomatolog łomża (post w– zobaczysz) Cichoń.

Duże dziury w zębach to przede wszystkim wyższe kwoty na leczenie. Więcej będzie kosztować plomba, jeżeli dojdzie do tego leczenie kanałowe, to koszty także znacznie wzrosną. No i chodzenie z z dużymi ubytkami wiąże się z możliwością bólu, a przecież tego najbardziej się obawiają pacjenci. Tak więc zdecydowanie wygodniejszym pomysłem jest plombowanie wszystkich ubytków, jakie się pojawią niż czekanie, aż się dziura w zębie się rozrośnie. A najbardziej skuteczna jest właściwa dieta, z niewielką ilością słodyczy, i należyte dbanie o czystość jamy ustnej.
Autor