Jak dobrze jest skontrolować czy dane przedsiębiorstwo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków? Świetnym sposobem jest skorzystanie z tego rodzaju usług

przez | 10 lipca 2021
Tajemniczym Klientem mógłby zostać każdy z nas. Najważniejsze to wnikliwie obserwować otaczający świat, aby właściwie ocenić sytuację, pamiętać wiele szczegółów i wyciągać właściwe wnioski w trakcie pobytu w sklepie czy banku.

Sklep z akcesoriami do kuchni

Autor: Dinner Series
Źródło: http://www.flickr.com
Ta metoda polega na wykonaniu ukrytej obserwacji jakości obsługi w konkretnych placówkach handlowych. Mogą to być więc banki albo sklepiki, ale również salony albo miejsca sprzedaży. Jakaś osoba odgrywa rolę typowego klienta firmy, a celem badania jest sprawdzenie rzeczywistego poziomu jakości obsługi. Znaczy to, że osoba robiąca taka kontrolę nie pokazuje swojej rzeczywistej roli. Tajemniczy klient (szczegółowe informacje), nazywany jest także audytorem, po zakończeniu wizyty w danym sklepie, wypełnia specjalny kwestionariusz, gdzie musi umieścić własne odkrycia i komentarze. Przez to można sprawdzić, czy dana placówka pracuje dobrze i kompetentnie.

To badanie satysfakcji klientów ma spory wpływ na ocenienie danej marki, ponieważ w wypadku potknięć oraz niedociągnięć można poprawić poziom usług, dzięki czemu skorzystają klienci. Do realizowania tej polityki wykorzystywane są również inne badania marketingowe, ale jak widzimy dziś – tajemniczy klient to metoda która się sprawdza. To badanie robione jest według scenariusza, który mówi co będzie podlegało obserwacji w sklepie, jak również w jaki sposób audytor (odwiedź) musi się zachowywać. Bardzo ważnym elementem takiej kontroli jest przeprowadzenie rozmowy sprzedażowej według wcześniej ustalonych wytycznych. Więcej na

Centrum handlowe

Autor: Prayitno/ more than 1.5 millions views: thank you!
Źródło: http://www.flickr.com
Co będzie przedmiotem rozmowy zależy od typu audytu. Przed udaniem się na badanie audytor wyposażony jest w materiały edukacyjne, które są konieczne do zrobienia obserwacji. Weryfikowana jest również jego wiedza na temat szczegółów projektu. Audytorzy są wytypowanymi do tego typu czynności z uwzględnieniem ich cech społeczno-demograficznych, w taki sposób aby stanowili grupę odpowiadającą profilowi typowego klienta firmy (szczegóły oferty). Takie osoby sprawdzające realizują różnego rodzaju audyty w miejsce naszego zamieszkania. Są w stanie także realizować w innych miejscach, według indywidualnych preferencji.