Czy duża ilość stanowisk pracy pomaga odnaleźć się na rynku?

przez | 5 października 2021
Zaraz po studiach nadchodzi taki moment, kiedy rozpoczyna się poszukiwania pierwszej poważnej pracy. Oczywiście całkiem sporo ludzi jeszcze podczas studiów szuka jakiegoś zatrudnienia, dodatkowej pracy, wakacyjnego wypadu zagranicę albo wolontariatu, ale szukanie zatrudnienia dopiero po ukończeniu szkoły wyższej wygląda trochę inaczej. Najczęściej szukamy pracy, w której moglibyśmy zagrzać miejsce, a nie przepracować kilka miesięcy, sezonowo i ją porzucić.

Praca księgowej

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Rynek pracy wypełniony jest ofertami etatów z bardzo rozmaitych dziedzin. Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć, jaką ilość wyników wskaże nasza przeglądarka. Ważne, aby wybrać, co z naszej profesji umiemy robić najlepiej,w czym się odnajdziemy i w czym czujemy się dobrze. Jeżeli nie całkiem wiemy, jaki typ pracy najbardziej przypadłby nam do gustu, dobrze jest aplikować do miejsc pracy o różnych profilach, żeby sprawdzić w działaniu, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości, a czego pragniemy zdecydowanie uniknąć.

Człowiek kreatywny, o dużej elastyczności i dobrym podejściu do ludzi będzie poszukiwała innego typu wakatu niż osoba nastawiona na zadanie i z dużą wiedzą, ale bez umiejętności dzielenia się nią. Dużo osób po prostu rozpoczyna od zapytania znajomych, poszukiwań w internecie i w miejscowej prasie. W sieci poszukują używając słów „oferty pracy Legnica” lub „oferty pracy Stargard Szczeciński”, żeby mieć wyniki tylko ze swojego miasteczka. To całkiem dobry sposób i szukanie w sieci jest na pewno dużo szybsze niż w gazecie.

Wpisanie nazwy miejscowości stanowi pewne zawężenie, ponieważ szukając po frazach „oferty pracy Legnica” nie otrzymamy raczej listy ofert z północy kraju, lecz takie hasła jak „praca Bytom” niestety sprawiają, iż wyników nadal jest po prostu bardzo wiele.http://eccotravel.eu/kambodza/ (link tu…)Umiejętne wyszukiwanie także jest pewną kompetencją, jaką warto mieć. Poszukując pracy w prasie nie będziemy mogli używać do wyszukiwania kombinacji control+F. Dobrze rozszerzyć frazę „praca Bytom” lub „oferty pracy Stargard Szczeciński” o słowa, jakie charakteryzują miejsca, w których chcemy znaleźć zatrudnienie, na przykład: szkoła, urząd (sprawdź ofertę pracy). Wyniki stopniowo będą zawężać się do takiej liczby, którą będziemy mogli spokojnie przeanalizować.