Co to jest kredyt hipoteczny?

przez | 10 lipca 2021
Kredyt hipoteczny jest kredytem, za którym często rozglądają się osoby rozpoczynające wspólne życie. Nie tylko po zawarciu związku małżeńskiego, lecz także po prostu żyjący razem i chcący mieć własne mieszkanie, które będą mogli zaaranżować tak, jak zawsze marzyli. Nadmieniony kredyt jest idealną metodą na to, aby dążenia te osiągnąć, rzecz jasna o ile nie odziedziczyliśmy spadku bądź nie uzbieraliśmy niezbędnej kwoty, co jest niełatwym zadaniem.

Co zatem należy wiedzieć, jeśli i Ty zastanawiasz się nad tego typu produktem bankowym?

Finanse

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze kredyty hipoteczne zawierane są z instytucjami finansowymi na podstawie umowy. Kredytodawca zobowiązuje się udzielić konkretnej sumy na skrupulatnie ustalony czas, kredytobiorca zaś ma tę kwotę spłacać – regularnie i w wysokości zapisanej w dokumencie. Kredyt można wykorzystać na wybudowanie domu bądź kupno nieruchomości, w zależności od tego, w jakim miejscu chcemy mieszkać. Podpisywana umowa jest umową długoterminową, zazwyczaj na 20 lub 30 lat, a racie (zobacz szczegóły tu…) zabezpiecza hipoteka. Sprawdź też kredytami (zobacz pożyczki pod zastaw działki rolnej).

Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca nie będzie mógł regulować kredytu, bank rości sobie prawa do nieruchomości jako pierwszy spośród innych wierzycieli. Pobranie kredytu hipotecznego wymaga właściwych przygotowań, na przykład spotkania z doradcą bankowym, jaki na przykład obliczy naszą zdolność kredytową i powie, na jaką kwotę można sobie pozwolić. Dobrze jest udać się do kilku instytucji finansowych, by dokładniej zorientować się w ofertach oraz zdecydować się na propozycję, jaka będzie nam najlepiej odpowiadać.

W innym razie może się okazać, że nierozważnie podjęliśmy niewłaściwe decyzje, z jakich już nie można się wycofać. Na koniec trzeba dodać, iż w kredytach wielką barierą mogą być karta kredytowa. Instytucje bankowe bowiem traktują je jako jedno z obciążeń miesięcznych, co zmniejsza możliwą do pobrania kwotę. Polecamy kredyt pod zastaw mieszkania.

Z tej racji korzystniej jest zrezygnować z tego rodzaju kart, zwłaszcza jeśli liczymy na uzyskanie wysokiej sumy, gdyż zamierzamy zakupić kilkupokojowe mieszkanie bądź przestronny dom za miastem. Warto jest ubiegać się o kredyt, jeżeli tylko mamy pewną pracę i wiemy, iż jest nas na niego stać. Oczywiście nigdy nie możemy przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości, ale z właściwym ubezpieczeniem będziemy gotowi na każdą sytuację.