Audyt odpowiedzią na dekoniunkturę?

przez | 26 lipca 2021
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to trudny kawałek chleba. Zdaje sobie z tego sprawy każdy szef. Trzeba kontrolować każdy aspekt działalności, począwszy od HR, po księgowość. A na domiar złego do Polski nadchodzi kryzys, zatem firmy, które planują pozostać na rynku, muszą oczyścić swoje finanse.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Wyjściem z tej sytuacji jest zrekrutowanie fachowych finansistów, którzy zawalczą o racjonalne i dopasowane do kryzysu budżety. Czasem jednak zdarza się, że to nie zdaje egzaminu. Trzeba wynająć najzdolniejszych fachowców od zarządzania firmą. Osobą, która potrafi wyciągnąć biznes z ogromnych tarapatów i gładko wprowadzić w czas kryzysy, jest audytor (-> zobacz szczegóły) wewnętrzny lub zewnętrzny.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Wytrenowany audytor zrobi analizę ogółu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, starając się wyszukać parę kluczowych rzeczy. Primo, szuka wszelakiego rodzaju pomyłek i uchybień ze strony naszych pracowników. To jasne, że człowiek z zewnątrz efektywniej dopatrzy się rzeczy, które mogą być przez księgowych niezauważona. Lub, co gorsza, z premedytacją popełnione. Nie czarujmy się, oszustwa wewnątrz biznesów się zdarzają.

Kolejną sprawą, którą stara się zlokalizować audytor, to szanse zracjonalizowania finansów działalności. Ujmując sprawę prościej, chodzi o możliwe oszczędności i metody lepszego wydawania pieniędzy firmowych. To kluczowa sprawa, szczególnie w sytuacji zbliżającego się do nas kryzysu ekonomicznego. Dobre rachunki przedsiębiorstwa muszą być jasne i pozbawione zbędnych wydatków.

Ale nie wyłącznie audytor może pomóc firmie. Bardzo praktyczną pomoc oferuje firma konsultingowa. Taka agencja dysponuje kompetentnym personelem, osobami, które znają gospodarkę jak własną kieszeń i chcą doradzić kolejne ruchy. Można wynająć mentora, który będzie pomagał w trudnych momentach i dzięki swojej wiedzy pozwoli przedsiębiorstwu znieść trudne chwile i rozwinąć działalność.

Takie przedsiębiorstwa organizują również szkolenia dla personelu. To znakomita okazja, by szlifowali swoje talenty oraz, o ile szkolenie odbywa się na wyjeździe, by się zintegrowali.

Źródło: Iso.org.pl