Dla większości osób planujących rozpoczęcie własnej firmy, kwestie związane z księgowością mogą spędzać sen z powiek. Sporządzanie deklaracji ZUS, prowadzenie podatku VAT, faktury, bilanse, rozliczenia z bankami.

Spora odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy sprawia, iż sporo przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości. Wtedy, przerażony masą obowiązków przedsiębiorca, zaczyna rozważać skorzystanie z usług osobistej księgowej.

Mężczyzna pracujący na laptopie

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

To dobry plan, ponieważ zaufana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów. Ba! Wystarczy, iż udzieli wskazówek, podpowie w którą stronę się udać, kiedy np. zeznania dotyczące VAT musimy składać w jednym urzędzie, zaś te dotyczące podatku dochodowego, w innym. Lub gdy zmieniliśmy lokalizacje firmy. Wątpliwości typu: który urząd skarbowy jest dla mnie odpowiedni tudzież do jakiego urząd skarbowy należę, rozwieją wykwalifikowane osoby. (Sprawdź też jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) Zdarza się też, iż rozważamy, czy decydować się na własny biznes, czy też pracę będącą źródłem dochodu na cały etat. Nie ma przeszkód, by połączyć te dwa przedsięwzięcia. O tym jak wówczas prezentuje się działalność gospodarcza i umowa o pracę a także co powinniśmy w tej sytuacji wiedzieć, również poinformuje nas księgowa. Czytaj też

Kiedy przysługuje ekwiwalent pieniężny, jak obliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Jeśli obce są nam owe tematy, warto zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie. Uwalnia to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów biznesu. (Sprawdź minimalne wynagrodzenie 2015)
Księgowość w małej w mikroprzedsiębiorstwie jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy potrzebne są do tego kursy (Kursy dla operatorów wielozadaniowych nośników osprzętów) księgowości? Nie, szczególnie jeśli w rachunkowość będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń.

Jeżeli prezentowany wpis wzbudza Twoją ciekawość, kliknij ten odnośnik oraz oprócz tego zdobądź więcej informacji, które również są warte zauważenia.

Mając na uwadze tempo ulegających zmianie przepisów, podstawowa wiedza będzie niezbędna.