Forfaiting i faktoring. Zbliżone działania, inni odbiorcy. Co oznaczają te terminy?

Faktoring to usługa mało jeszcze powszechna w Polsce, acz coraz bardziej doceniana przez właścicieli firm.Bezsprzecznie zapewnia gotówkę (płynność) w dość krótkim czasie i bez niepotrzebnych formalności. Co najbardziej istotne, zapewnia przedsiębiorstwom środki niezbędne do ich funkcjonowania.

polskie pieniądze

Autor: Przemysław Szabłowski
Źródło: http://www.flickr.com
Nabyte doświadczenie mówi, że faktoring znakomicie się odnajduje i w czasach gdy firmy prosperują jak należy, kiedy istnieje konieczność zapewnienia szybkiego zastrzyku gotówki, który umożliwia błyskawiczne wsparcie dynamicznego wzrostu firmy – jak i w sytuacjach gdy firmy mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Godnym uwagi jest fakt, iż faktoring to z założenia usługa dedykowana konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, z tego powodu łatwiej można reagować na problem, pozwalając sobie na większą elastyczność w działaniu.

Forfaiting z kolei to rozwiązanie dla spółek, które realizują duże kontrakty w długim terminie. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do zapłaty uzgodnionej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring obejmuje rynek krajowy, jak i eksporterów.

W praktyce gospodarczej można wyróżnić kilka rodzajów forfaitingu, ale coraz częściej stosowany jest forfaiting leasingowy. To w rzeczywistości niedawno powołana do życia forma, polegająca na wykupie rat leasingowych (leasing oferta). Przedmiotem transakcji mogą być wszystkie raty zsumowane lub pojedyncze. Na skutek podpisania zobowiązania leasingodawca otrzymuje raty (zobacz pożyczka pod hipotekę bez bik) leasingowe z wyprzedzeniem, niż wynika to z umowy podpisanej z korzystającym. W zamian płaci firmie forfaitingowej prowizję – a raty (zobacz inne wątki tutaj), które uzyskuje, są pomniejszone o dyskonto.

Do instrumentów, których wykorzystanie w handlu wspomaga pozycję eksportera, należy zaliczyć również: weksel, inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe oraz opisany powyżej faktoring i forfaiting.