Z nastaniem wiosny urzędy pracy w wielu regionach notują spadek bezrobocia. Na rynku pracy pojawią się nowe ogłoszenia, dotyczące pracy sezonowej. Pośrednicy pracy, zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej szukają pracowników czasowych, głównie do prac fizycznych.

praca

Źródło: flickr.com
Często pojawiają się również czasowe oferty pracy biurowej. Wielu właścicieli firm w ten sposób uzupełnia sobie kadry na okres wakacji, gdy etatowi pracownicy wykorzystują urlopy. Do najpopularniejszych zajęć sezonowych wciąż należą prace budowlane oraz praca pomoc kuchenna. W sektorze budowlanym zazwyczaj zatrudnia się sezonowych robotników za przez państwowe pośrednictwo pracy (sprawdź stronę).

W branży gastronomicznej w sezonie wakacyjnym także panuje ożywienie. Szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych zwiększa się liczba ofert dla barmanów i pomocy kuchennej. Co ciekawe pracę tymczasową można również dostać w urzędzie pocztowym. Wysyłanie kartek z wakacji jest bowiem nadal popularne, więc ktoś powinien obsłużyć ten nadzwyczajny ruch korespondencji. Sezonowa turystyka poprawia także koniunkturę w ośrodkach SPA. Dodatkową pracę w tej branży znajdą nie tylko wykwalifikowani masażyści, ale także studenci wychowania fizycznego, którzy właśnie w okresie letnim powinni odbyć obowiązkowy staż. Oferty tego typu znajdziemy głównie w województwie pomorskim, przykładowo przeszukując serwisy ofertami po frazie: praca Koszalin.

praca

Autor: David Brewer
Źródło: http://www.flickr.com

Praca czasowa to dla osób poszukujących pracy nierzadko najlepsza okazja, aby zarobić jakieś pieniądze. Także studenci, bez doświadczenia chętnie wykorzystują czas wakacji, żeby sobie dorobić.

Niestety wielu nierzetelnych pracodawców wykorzystuje brak wiedzy młodych pracowników, a także osób, którym bardzo zależy na pracy. Najczęściej ma miejsce, że pracodawca nie podpisuje żadnej umowy z pracownikiem lub nie wypłaca mu wynagrodzenia. Nierzadko też obniża się wynagrodzenie końcowe w stosunku do ustalonej wcześniej stawki .
Sprawdź też
Jak bronić się przed pracownicą-oszustem? Przede wszystkim zawsze podpisywać umowę jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Po drugie, dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić, czy warunki ustalone podczas rozmowy z pracodawcą, mają odzwierciedlenie w umowie pisemnej. Pamiętajmy, że w momencie podjęcia pracy „na czarno”, pozbawiamy się jednocześnie wielu praw. Co gorsza możemy nigdy nie zobaczyć naszego wynagrodzenia.