Rozliczenie PIT jest czasami bardzo kłopotliwe, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Łatwo zgubić się w różnorodnej liczbie wymaganych druków, a gdy już znajdziemy ten odpowiedni, może być trudno odgadnąć, co wpisać w którą rubrykę druku

W sieci istnieje bardzo dużo multum poradników i portali, na których wyszukamy wszelkie niezbędne porady, w jaki sposób rozliczyć PITy 2016. Wyszukamy na nich między innymi jak się rozliczyć z różnych dochodów, którego użyć formularza oraz kiedy należy go złożyć. Nie zawsze jednak wyszukamy poradę o tym, jak konkretny formularz wypisać. Przedsiębiorcy mają do pomocy księgowe lub firmy (hiperłącze do serwisu) rachunkowe, ale zwykły obywatel nie zawsze może sobie pozwolić na taką fachową pomoc.
firma

Autor: Asamblea Nacional del Ecuador
Źródło: http://www.flickr.com

Szczególnie młodym ludziom, zaczynającym pracę zarobkową, rozliczanie się z Urzędem Skarbowym może jawić się jako czarna magia. Pojawia się wątpliwość, który druk jest właściwy? Formularz PIT 28? PIT 36 sprawdź pit pit 36 ? Być może PIT 37? Ciężko czasem zorientować się, do którego rozliczania, który formularz wybrać. Jest to tym cięższe, gdyż używane są często zwroty z prawa lub (poznaj więcej) ekonomiczne, a nie każdy musi je rozumieć i przypasować do swojej firmy.

Pewne jest, iż PIT 37 składają pracownicy, za których podatek odprowadza tylko pracodawca. Druk PITu 28 składamy, jeżeli w dodatku posiadamy przychód z podnajmu albo dzierżawy lokalu mieszkalnego lub z jakiekolwiek innej nierolniczej działalności. PIT 36 zaś składamy, jeśli część podatku płacimy samodzielnie, ponieważ na przykład straciliśmy pracę. Wciąż jednak, PITy 2016 są zwracane ze względu na błędne wypełnienie rubryk, a w takim przypadku jesteśmy zmuszeni wykonywać korekty.

Mimo że regulujemy podatki z Urzędem Skarbowym już od wielu, wielu lat, wciąż dużo ludzi ma kłopoty z właściwym uzupełnieniem formularza

. Petenci i pracownicy urzędów tak samo się irytują, a wystarczyłoby wcześniej przestudiować dostępne w sieci informatory, a z pewnością byłoby tych pomyłek znacznie mniej.