Kantory w naszym kraju zaczęły się pojawiać dopiero po transformacji systemowej. Wcześniej nie można było bezproblemowo wymieniać waluty. Nie było to jednak całkowicie niemożliwe. Kantory może i nie istniały, ale ludzie wymieniający na ulicy pieniądze owszem. Takie osoby popularnie określano mianem cinkciarzy. Nie było to jednak zajęcie legalne i łatwo było za handlowanie walutą trafić przed sąd albo nawet pójść do więzienia.

Wymiana walut to dziś standard

plik banknotów zagranicznej waluty

Autor: Stan Dalone
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach oczywiście nie tylko nie jest wymienianie pieniędzy zabronione, ale jest to po prostu sposób na biznes – . Jako pierwszy w naszym kraju otworzył się kantor w Świecku, miało to miejsce w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy było w Polsce ponad dwa tysiące kantorów, natomiast rok później było ich już niespełna cztery tysiące. Można na tej podstawie wywnioskować, powszechny był to fach w czasach komuny.

Co zrobić, aby otworzyć kantor?

Współcześnie aby założyć kantor trzeba oczywiście spełniać bardzo dużo regulacji prawnych, jako że każda tego typu placówka jest szczegółowo kontrolowana przez państwo, a do tego wszystkiego koniecznym jest otrzymać specjalnego rodzaju zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Zmiany na rynku

Na przestrzeni lat ilość takich miejsc zaczęła maleć.

Spodobał Ci się nasz temat? Wejdź więc do następnego tekstu i sprawdź jakie istotne źródło stało się naszą zachętą. Miłej lektury!

Sytuacja ta była wynikiem tego, że osoby prowadzące kantory zarabiali co raz mniej pieniędzy i zamykali działalność. Usługi wymiany walut stały się mniej rentowne, ponieważ powoli stabilizowała się gospodarka, ponadto nastąpił rozwój współczesnej bankowości, również elektronicznej, gdzie przewalutowanie można zrobić wirtualnie, nie wychodząc z domu, ponadto oczywiście spadła inflacja.

Kantory przy granicach i na lotniskach

Kalkulator, pieniądze

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Kantor wymiany walut Wrocław obecnie poza informowaniem jaki jest kurs euro oczywiście nadal zajmuje się wymianą walut. Jest to w szczególności potrzebne na przejściach granicznych, czy lotniskach, gdzie często ich ilość jest rzeczywiście wyjątkowo duża. Oczywiście kantory nie wyniosły się z dużych miast, jednak już nie w tak dużej ilości jak na początku lat dziewięćdziesiątych. Niejeden kantor (http://dorex.com.pl/) Wrocław znajduje się w centrum miasta, jednak nie jest już łatwo znaleźć takie miejsce na jego obrzeżach.