Bardzo często osoby, które postanawiają założyć własne firmy, na początku swej zawodowej drogi w jaki sposób się rozliczać – czy lepiej robić to samodzielnie, czy jednak zlecić to zadanie biuru rachunkowemu.

wypełnianie dokumentów

Autor: Domenico
Źródło: http://www.flickr.com
To dwa najczęściej wybierane rozwiązania, które umożliwiają załatwienie spraw formalnych, jednak zasadniczo się różnią. Na co się zdecydować? Czy Jan Kowalski musi udać się na kurs księgowości, by potrafić samemu się rozliczać a co więcej robić to jak należy? A może najwygodniej będzie po prostu powierzyć sprawę odpowiednim osobom?

W dzisiejszych czasach sporo osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą i posiadających niewielkie firmy zatrudniające do kilku osób, powierza księgowość firmom zewnętrznym jak biuro rachunkowe SOLUS. To właśnie one dają maksymalny komfort a także oszczędność czasu a przy tym nerwów przy rozliczeniach. Kompetentne osoby posiadają ukończone specjalne kursy księgowe, nierzadko wieloletnie doświadczenie i mogą pomóc w każdej sprawie formalnej, począwszy od prowadzenia podatku VAT, a skończywszy na rozliczeniach z bankami i innymi instytucjami.

Oddanie kwestii finansowo-księgowych i pracowniczych podmiotowi zewnętrznemu (księgowość w Warszawie) lub księgowej, odciąża nas – właścicieli od wielu obowiązków, a pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój firmy. Wspomnieć należy, iż ma to znaczenie gdy mowa o mniejszych firmach, a których właściciel poświęca się jej bez reszty, narzekając na niedostatek czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na [TAG=podatek (czytaj też jak sprawdzić wiarygodność firmy), naliczenie wynagrodzeń itp.). Współpraca z wykwalifikowaną osobą pozwala spokojnie skoncentrować się na rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Inną możliwością jest prowadzona samodzielnoe księgowość dla jednoosobowych działalności gosp.. Czy potrzebne są do tego kursy księgowej, by mieć pojęcie co ”w trawie piszczy”? Generalnie nie jest to konieczne szczególnie jeśli w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający łatwe prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza jest mimo wszystko konieczna. Weźmy pod uwagę tempo zmieniających się przepisów. Czy podołamy tak odpowiedzialnemu zadaniu?